Byty po nedávné rekonstrukci jsou mezi zájemci o koupi populární

Byty po nedávné rekonstrukci jsou mezi zájemci o koupi populární | foto: Profimedia.cz

Ceny bytů padají skoro všude. Pokles hlásí 10 krajských měst

  • 63
Chcete-li si koupit starší byt a nechcete za něj dát moc peněz, zaměřte se na Ústí nad Labem. V tomto městě jsou stabilně nejnižší ceny v republice.

Zatímco v Praze seženete starší byt 3+1 o rozměru 68 m2 průměrně za 3 miliony, v Ústí vám na něj bude stačit 959 000 korun. A možná na tom i vyděláte, protože ceny zde, i když velmi mírně, stále rostou. Mírný růst zaznamenaly také České Budějovice, ale pouze v řádu několika procent.

„Zajímavý je vývoj cen v Karlových Varech, kde je trh s byty stále v dobré kondici. Vysoká poptávka, kterou nestačí pokrýt nabídka, stále tlačí ceny bytů nahoru,“ vysvětluje Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací (IRI), která vývoj cen na realitním trhu léta sleduje. Od podzimu loňského roku do jara letošního se ceny v tomto městě zvedly téměř o 14 procent.

Infografika: Cenová mapa starších bytů v ČR

Nejvíce klesly ceny v Ostravě

Ostatní města nyní zaznamenávají už jen pokles. Přitom až do podzimu loňského roku ceny stoupaly všude. V Plzni o třicet procent, stejně tak v Ostravě. V Hradci Králové či Liberci téměř o devatenáct.

Dnes je vše jinak. „Růst cen bytů se ve většině krajských měst zastavil již v posledním čtvrtletí minulého roku,“ komentuje cenovou mapu její autorka Milada Kadlecová. Ovšem jak sama podotýká - pokles cen bytů nebyl nijak dramatický.

Ve všech sledovaných městech to bylo do deseti procent. Největší pád zaznamenala Ostrava. Starší byt 3+1 zde koupíte za 1 225 000 korun. Před rokem byste potřebovali o 150 000 korun více.

V Brně za dva miliony

Nejdráž je samozřejmě v Praze. Na druhém místě se ustálilo Brno. Starší byt o velikosti 68 m2 průměrně pořídíte za 2 170 000 korun. Je to sice výrazně méně než v české metropoli, ale té se, se jejími třemi miliony za sledovaný byt, v nejbližší budoucnosti nic ani nepřiblíží. Přesto je zajímavé se na Brno podívat.

Výhled do budoucna

Liberec

* Neočekáváme tak výrazný pokles cen jako vloni na podzim. Půjde spíše o slevy v jednotkách procent.

Klára Šimberová z realitní kanceláře STING

Ostrava

* Ceny bytů se stabilizují.
Dokud bude nabídka větší než poptávka, kupující budou tlačit cenu nemovitostí dolů.

Alena Přikrylová z realitní kanceláře STING

Plzeň

* Obecně předpokládám ještě mírný pokles, který bude způsoben hlavně rozdílnou představou kupujícího a prodávajícího. Tu však již dnes dokáže zkušený realitní makléř uvést na správnou míru.

Zdeněk Míčka z realitní kanceláře AAAbyty.cz

Současná situace je v mnohém podobná Praze. I tady se nyní dají sídlištní panelové byty sehnat výrazně levněji než v minulosti.

„Ceny klesly na úroveň před dvěma lety, kdy se paneláky nabízely za stejné peníze jako nové byty z developerských projektů,“ informuje Jiří Fajkus z brněnské realitní kanceláře Real Spektrum.

Podle něj je dobře, že tato „nezdravá a nelogická situace skončila, cenové nůžky se otevřely a vznikl zdravý rozdíl mezi staršími panelovými a novými cihlovými byty.

Průměrné ceny bytů v Brně se nyní pohybují od 35 do 45 tisíc korun za metr čtvereční. Je velký rozdíl, zda si pořídíte byt v cihlovém domě, nebo panelovém. V paneláku zaplatíte o více než dvacet procent méně.

„Další plošný pád cen paneláků neočekáváme, individuálně mohou ještě zlevňovat horší lokality a byty ve špatném technickém stavu,“ věští Jiří Fajkus.

Nové byty zatím plošně nezlevnily a zřejmě ani nezlevní. Developeři sice nabízejí jisté bonusy, ale rozhodně ne tak často jako v Praze.

„V Brně žádné masově nabízené slevy či jiné bonusy, jako je osobní automobil, neexistují. Maximálně individuální sleva či bonus v podobě kuchyňské linky,“ potvrzuje Jiří Fajkus.

Developeři nyní omezují nabídku, zahajují méně projektů, tím paradoxně hrozí, že nově stavěné byty ještě zdraží. Kvalitní starší cihlové byty na dobré adrese, podobně jako v Praze, si svoji hodnotu tradičně drží a mohou ji i nadále zhodnocovat. Minimálně o míru inflace.

Plzeň: zájem je o byty před rekonstrukcí

Na druhé straně od Prahy směrem na západ, konkrétně v Plzni, je situace obdobná. Ceny garsonek spadly během půl roku přibližně o deset procent, větší byty nad 65 m2 dokonce o 18 procent.

Protože to neplatí plošně, v cenové mapě IRI vyšlo v Plzni snížení cen průměrně o devět procent za sledovaný byt. „Byty po nedávné rekonstrukci jsou mezi zájemci o koupi populární, proto i jejich cena je vyšší. Ovšem neznamená to, že by neklesaly, ceny se hýbou i zde,“ říká Zdeněk Míčka, oblastní ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz.

Zájem je i o byty, které na rekonstrukci teprve čekají, ovšem dům, ve kterém jsou situované, už prošel kompletní renovací, jako je nová střecha, výtahy, zateplení, nové rozvody vody a plynu, plastová okna.

„Tyto nemovitosti se stále těší oblibě mladých párů či rodin, kterým nižší pořizovací cena nechává prostor pro následnou rekonstrukci podle jejich představ,“ vysvětluje Zdeněk Míčka.

Reality v Brně

  • S vyšší dostupností hypoték lze očekávat oživení poptávky, ale také zvýšení zájmu o nájemní bydlení a s tím souvisící pozvolný růst nájemného.

  •  Ceny panelových bytů budou stagnovat.

  • Nové byty porostou, pokud se nezačne více stavět.

  • Zvýší se hromadná výstavba rodinných domů i poptávka po nich, budou však chybět připravené stavební pozemky.

Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum