Dubeč. Místa na okraji Prahy patří mezi nejlevnější

Dubeč. Místa na okraji Prahy patří mezi nejlevnější | foto: Martin Eliášek

Ceny bytů: růst se zpomaluje

  • 9
Realitní trh přináší dobrou zprávu kupujícím: ceny bytů v Praze přestávají výrazně růst. A ani v nejbližší budoucnosti se neočekává, že by se tento trend měl měnit.

Odborníci předpovídají spíše stagnaci nebo mírný růst ve vybraných lokalitách. A pozor - byty v panelácích budou nadále většinou ještě klesat. Trh s byty se dostává do standardního režimu, v němž se budou střídat období růstu a poklesu cen.

„V posledních letech jsme si zvykli jen na růstové trendy. Obchod ovlivňovaly nestandardní faktory, jako například vstup Česka do Evropské unie nebo změny daní. To způsobovalo nárůst poptávky, a tím zvýšení cen,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.
Zároveň dlouhodobě chyběla nabídka nových projektů. To vše zavinilo enormní zájem investovat do koupě starších nemovitostí. A kdo tehdy nečekal a byt nejlépe v atraktivní lokalitě koupil, dnes si mne ruce. Vždyť před čtyřmi lety se daly garsonky v širším centru města pořídit i za milion korun, dnes je jejich cena dvojnásobná.
V současné době nás snad žádná podobná „překvapení“ nečekají, a tudíž se ani nepředpokládá, že by lidé masivně nemovitosti skupovali. Poptávka se postupně vyrovnala s nabídkou, někde ji nabídka dokonce převýšila.

„Už od května sleduji citelné ochladnutí zájmu o koupi bytů. Zatímco předtím jsem téměř nestačila pořádat prohlídky pro zájemce o bydlení,“ potvrzuje současný trend Janina Kuligová z realitní společnosti Sting.

Paneláky klesly až o deset procent
Největší pokles zájmu zaznamenávají odborníci u bytů v panelákové zástavbě o velikosti 3+1 a 2+1. U nich klesly ceny přibližně o deset procent. A zřejmě spadnou ještě níž. Může za to velká nabídka, přemrštěné ceny a nezájem kupujících.

„Byty v cihlové zástavbě si cenu drží, ale i u nich se zastavil cenový nárůst, který byl patrný v posledních letech,“ sděluje Jan Kunz ze stejné realitní společnosti.

I když je nabízených nemovitostí více, než kolik je koupěchtivých zákazníků, jsou lokality, kde se ceny budou i nadále zvedat. Ne však raketově, ale postupně.

Jsou to tradiční místa, o která mají lidé trvale zájem, ale kde je nabídka omezená. Jedná se o Staré Město, Josefov, Hanspaulku nebo některé části Vinohrad. „Nárůst cen však půjde ruku v ruce s růstem kvality a standardu,“ doplňuje Novotný.

Lidé však chtějí bydlet i jinde v Praze - na Žižkově, v Michli, na Pankráci nebo v Podolí. Zde se ceny zvedly za poslední rok o třiadvacet až pětadvacet procent. Za dvoupokojový byt, na který jste loni museli vydat 2 680 000 korun, dáte dnes o 656 000 korun více.

Že mají lidé zájem o bydlení v centru nebo na Hanspaulce, je pochopitelné. Ale ceny jsou zde nejvyšší a za poslední rok se ještě o pět procent zvedly.

V současnosti si zde můžete pořídit byt o ploše 68 čtverečních metrů za čtyři až pět milionů korun. Konkrétně: před rokem jste za takový byt zaplatili 4 591 000, dnes už 4 839 000 korun.

Zvýšení cen zaznamenala i místa na okraji města. Sice pořád patří mezi nejlevnější, ale za poslední rok se zde ceny bytů zvedly o více než dvacet procent.

Především díky vysoké poptávce. Jedná se v podstatě o všechny okrajové části hlavního města, jako je Ruzyně, Čakovice, Kbely, Lysolaje, Nebušice nebo Šeberov.

Například v Ruzyni jste koupili loni v létě dvoupokojový byt ve starším domě za 2 770 000 korun, letos v létě za něj dáte už 3 514 000 korun. Podobně je na tom i západní okraj Prahy - Řeporyje, Slivenec, Třebonice. Loni jste zaplatili 2 419 000 korun, dnes 3 052 000 korun.