Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny bytů v Plzni klesají, jejich nabídka je větší

  16:00aktualizováno  16:00
Pro ty, kdo si chtějí v Plzni pořídit nové bydlení, mají realitní makléři dobrou zprávu. Na trhu je bytů více než kdy jindy a zejména ty v panelových domech zlevňují. „V nabídce máme tak o třicet, možná čtyřicet procent více bytů než tomu bylo zhruba před dvěma lety,“ říká Pavel Pubec z plzeňské realitní kanceláře.

I mnozí majitelé bytů ví své. „Před dvěma lety jsem chtěl prodat byt v Plzni za 1,3 milionu, plánoval jsem stavbu rodinného domu. Byla to cena na tu dobu zhruba obvyklá, ale zájemců mnoho nebylo, nechtěl jsem ale jít hned níž. Nakonec jsem po roce a něco kvůli financování domku musel, ale dostal jsem o 250 tisíc korun méně,“ říká čtyřicetiletý Plzeňan Marek.

Ceny mnohých bytů klesají už řadu měsíců. „Takové ty klasické panelákové byty se opravdu prodávají stále levněji. Je to trend, který trvá už asi rok a půl. Některé za tu dobu zlevnily až o dvacet procent,“ potvrzuje Pavel Pubec. Podle něj je příčin hned několik - stále více bytů je po privatizacích a odkupech v soukromých rukou, zvyšuje se dostupnost peněz zejména díky hypotékám a stavebnímu spoření a roste kupní síla obyvatel.

Změny na realitním trhu těší samozřejmě ty, kdo uvažují o novém bydlení. „Už delší čas sleduji - zejména prostřednictvím internetu - nabídku bytů v Plzni. A jednoznačně je teď inzerátů více než třeba před rokem,“ říká Jana Kosová z Plzně, která s manželem plánuje koupi bytu v krajské metropoli. „Navíc se mnohem častěji objevují i nabídky v atraktivnějších čtvrtích, jako jsou Bory či Slovany. I ceny některých velkých bytů se dostávají pod milion korun. Navíc je spousta míst, kde se staví nové byty, i když ty jsou pochopitelně dražší než starší zástavba,“ říká žena.

Lidé si častěji berou hypotéky

Zároveň s tím, jak přibývá nabídky nových bytů nebo domů, zvyšuje se počet lidí, kteří je platí s pomocí úvěrů.

Například Hypoteční banka poskytla loni v Plzeňském kraji hypotéky za téměř šest set milionů korun, což oproti roku 2003 představuje nárůst o 38 procent. „Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby činí téměř milion korun. Zájem o hypotéky podmiňuje růst mezd a nízké úrokové sazby," konstatuje ředitel plzeňské pobočky Hypoteční banky Antonín Sutnar. Podle něj ve velkém v kraji vyrůstají nové bytové domy. „A díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí teď mohou lidé vybírat ze široké nabídky starších bytů,“ doplňuje ředitel.

Právě nově postavené byty v Plzni poslední dobou přibývají rychlým tempem. „Zejména v pěkných lokalitách je zájem velký. Například v Kotíkovské ulici našlo majitele sto bytů, další přibudou,“ říká Miloslav Kužílek, jednatel společnosti Prestol, která se na výstavbě bytů v cenách kolem 21 a 22 tisíc korun za metr čtvereční podílí.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V Plzni nevznikají jen byty běžných velikostí. „Připravili jsme i několik velkých luxusních stodvacetimetrových bytů, jejichž cena se pohybuje v hodnotě řadového domku s garáží v Plzni, tedy částce 2,5 milionu korun. Prodala se část z nich, některé jsme pak přestavěli na menší byty,“ řekl Kužílek.

Zatímco v Plzni je bytů k mání stále větší množství, jinde v kraji je situace odlišná. Ve většině měst je nabídka nových a starších bytů malá. „V Domažlicích je velký hlad po bytech. Nerozlišuje se tu družstevní nebo osobní vlastnictví,“ uvedl pro ČTK Milan Mrázek ze stejnojmenné realitní kanceláře.

Ani v Rokycanech se zatím příliš bytů ani domků nestaví, soukromí stavitelé do města nepřicházejí. Velmi špatná situace je i v Tachově. „Za pět let se postavilo málo bytů, je tu obrovská poptávka, ale mizivá nabídka,“ uvedl Martin Rejthar z místní kanceláře Razka.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz