Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Ikea

Elektřina mírně podraží. Ušetříte, jen když se upíšete na několik let

  • 33
Na levnější elektřinu se v příštím roce mohou těšit především domácnosti s dlouhodobou smlouvou. Novým zákazníkům firmy slibují slevy i desítky procent. Kdo se však uvazovat nechce, zaplatí za elektřinu stejně nebo víc než letos.

Energetický regulační úřad zvýšil regulovanou složku ceny za elektřinu na příští rok v průměru o 2,2 procenta. Odhadoval, že se díky velké konkurenci celkové platby domácností za elektřinu sníží. Jenomže ve skutečnosti mnoho z nich zaplatí za elektřinu v příštím roce stejně nebo víc. Od ledna si připlatí až desítky korun měsíčně, pokud nevyužijí akčních nabídek obchodníků.

Například u společnosti E.ON, která dodává elektřinu na 1,2 milionu odběrných míst na jihu Čech a Moravy, si zákazník se sazbou D045 (přímotop) a spotřebou 15 MWh (z toho 600 KWh ve vysokém tarifu) dle standardního ceníku připlatí za rok 1,8 procenta. Celkový účet za elektřinu tak stoupne z 40 413 Kč na 41 142 korun, tedy o 60 korun za měsíc. Zákazník s nejpoužívanější sazbou s nízkou spotřebou D02d (v modelovém případě 3 MWh) zaplatí za rok 14 564 Kč, tedy 12 korun měsíčně více.

„Pokud zprůměrujeme všechny tarify, pohybujeme se mírně nad cenami roku 2015,“ říká mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Trendem posledních let je však přibývání dlouhodobých smluv, kdy zákazníci mohou dosáhnout výraznějších slev, pokud se upíší na několik let. Například u E.ON má takto cenu zafixovanou zhruba polovina zákazníků, většina z nich na dva roky.

Firma láká na akční tarif „Variant advent“ se slevou 14 procent na silové elektřině, na koncových cenách tak sleva vychází zhruba pět procent. „U aku a přímotopných sazeb mohou lidé za rok ušetřit tisícikoruny,“ dodává Vácha.

„Je pravda, že v posledních letech nejsou obecně slevy u obchodníků u standardních tarifů tak výhodné a lákavé nabídky se přesouvají hlavně do akčních ceníků,“ připouští mluvčí E.ON. Na nich se totiž více promítají propady cen elektřiny na burze. Velkou roli však hraje marketing a skutečnost, že mezi dodavateli elektřiny je velká konkurence. K tomu přispívá řada menších alternativních obchodníků.

Akčními ceníky proti obrům

ČEZ u žádných ze svých tarifů ceny elektřiny ve srovnání s letošním rokem neupravoval. Také největší hráč na trhu s elektřinou se soustředí na nabídku slev u fixovaných produktů, v současnosti má firma 550 tisíc zákazníků s dlouhodobými smlouvami. Celkem ČEZ zásobuje elektřinou 3,5 milionu odběrných míst. V akčním ceníku GARANT PLUS nabízí na silové elektřině úsporu během dvou let ve výši deset procent oproti standardní produktové řadě.

Ceny nemění ani druhý největší alternativní dodavatel Centropol Energy. „Moc zákazníkům nedoporučujeme fixování, myslíme, že to pro ně v současné době není obzvlášť výhodné,“ vyjádřil se mluvčí firmy Ladislav Šticha. Paradoxně však společnost láká na smlouvu, v níž se vymezuje vůči dominantům a nabízí až o 38 procent levnější silovou elektřinu.

Největší alternativní hráč Bohemia Energy v některých případech tarify standardních ceníků zdražil. Ve zmíněném modelovém příkladu by si domácnost se sazbou D02d připlatila za rok 34 korun a domácnost se sazbou přímotop 513 korun. Tato domácnost, která elektřinu používá i k topení a vaření, by namísto 39 776 Kč zaplatila za celý rok 40 289 korun s DPH.

Přestože elektřina ve standardních cenících často zůstává stejná nebo je vyšší, energetický analytik a jednatel společnosti ENA Jiří Gavor se domnívá, že domácnosti v průměru ušetří víc, než očekává regulátor.

„Myslím, že úspora domácností by ve skutečnosti mohla být vyšší, než předpokládá ERÚ. Také díky akčním cenám obchodníků, které využívá podle mého odhadu více než polovina domácností, by se mohla pohybovat až k pěti procentům,“ řekl iDNES.cz. Podle něj se do cen více promítne konkurenční boj velkých hráčů s alternativními dodavateli.