Ceny elektřiny se změní

Domácnosti sice čeká od ledna zdražení elektřiny o 14 procent, přesto některé z nich mohou v příštím roce ušetřit. Ministerstva průmyslu a financí se totiž již dohodla na nových sazbách, z nichž si budou moci lidé vybrat tu, která nejvíce vyhovuje jejich spotřebě. Měsíční paušál se podle návrhu už nebude platit jako dosud podle průměrné spotřeby, ale podle kapacity jističe. "Čím je větší jistič, tím větší musíme držet rezervu na případný odběr elektřiny, což je pochopitelně dražší," vysvětluje ředitel Středočeské energetické Jaroslav Hába.
Někteří lidé přitom mají jističe zbytečně velké, a pokud si pořídí odpovídající, ušetří.
Nový ceník počítá také s výhodnějšími sazbami pro chalupáře a pro uživatele ekologických tepelných čerpadel.

Slevu mají dostat i domácnosti, které využívají kombinované vytápění elektřinou, tedy s akumulačními kamny. "Levný, takzvaný nízký tarif nebude jen 8 hodin denně, ale 16 hodin," upřesnil jeden z úředníků, jenž tarify připravoval.

Ředitel odboru cen ministerstva financí Václav Wagner předpokládá, že nové tarify budou zveřejněny nejpozději do konce září.

Chalupáři dostanou výhodnější sazbu, i když bude mít jejich dům větší jistič, aby si mohli najednou zapnout například sekačku na trávu a elektrickou pilu. "Spotřeba o víkendu je totiž obecně nízká a výrobci prodávají elektřinu levněji.

To se tedy může odrazit v konečných cenách," vysvětlil pracovník ministerstva průmyslu. Proud v této sazbě s názvem víkend tak bude levný od pátečního poledne do neděle deseti hodin večer. Naopak v ostatních dnech bude cena každé spotřebované kilowatthodiny výrazně vyšší než obvykle.

"Jde o to, aby víkendové sazby nezneužívali lidé, již v domech běžně bydlí," dodal.

Nový ceník elektřiny bude pro některé domácnosti znamenat, že si budou muset pořídit jističe nové, aby odpovídaly spotřebě.

"Například majiteli domu, který původně vytápěl elektřinou, a nyní přešel na zemní plyn, se vyplatí jistič vyměnit," domnívá se Hába.

Zbytečně by totiž platil vysoký měsíční poplatek za rezervaci výkonu, který již vůbec nepotřebuje.

Vyskytnout se však mohou i opačné případy, kdy lidem kvůli novému sazebníku výdaje na elektřinu vzrostou. "Jestliže má nyní někdo dům s vyhříváním bazénu, které používá jen několik týdnů v roce, musí si držet větší jistič, a měsíčně tak bude platit vysoký poplatek," upozornil Luděk Mravenač ze Sdružení rozvodných energetických společností.

Regionální distributoři, kteří elektřinu lidem prodávají, už mají na nové sazby připravenu velkou informační kampaň. "Počítáme například s tím, že lidem budeme vše vysvětlovat na internetu a budeme rozesílat speciální letáky," uvedl Mravenač. Distributoři také budou sami příslušné sazby nabízet, a pokud s nimi budou lidé souhlasit, smlouvy na odběr elektřiny jim automaticky změní. Pouze ti, kdo si budou chtít jistič vyměnit a zvolit si jinou sazbu, musí sami uzavřít smlouvu novou.

Ačkoli nový sazebník začne platit od ledna, kdy se také zdraží elektřina v průměru o 14 procent, na změnu tarifů bude čas téměř celý rok. "Nové smlouvy budou nabíhat postupně, podle toho, jak budou dělat rozvodné společnosti v domácnostech odečty spotřeby," ujistil Wagner.