Na to, že by plyn měl zlevnit, v poslední době začali poukazovat už i drobní odběratelé, kteří si jím vytápějí domácnosti nebo na něm vaří.

Na to, že by plyn měl zlevnit, v poslední době začali poukazovat už i drobní odběratelé, kteří si jím vytápějí domácnosti nebo na něm vaří. | foto: MAFRA

Ceny energií v lednu přibrzdí, dolů je táhne ropa

  • 101
Po dvou letech nepřetržitého zdražování plynu se blíží zlom. Zlevnění by podle analytiků mohlo přijít už v lednu. A navíc – ani ceny elektřiny neporostou tak prudce, jak ještě před pár měsíci hrozilo. Důvodem, proč ve světě zlevňují plyn, ropa i energie, je hlavně zpomalení ekonomiky.

Podle analytické společnosti ENA je velmi pravděpodobné, že plyn u nás v lednu lidem zlevní o pět až deset procent. Cena elektřiny by se podle odhadu společnosti Atlantik FT měla zvednout jen kolem deseti procent.

Na to, že by plyn měl zlevnit, v poslední době začali poukazovat už i drobní odběratelé, kteří si jím vytápějí domácnosti nebo na něm vaří. Vycházeli z toho, že cena plynu na světových trzích klesla až o polovinu.

Podstatně levnější je navíc i ropa, na které je cena plynu závislá. "Současný trend v poklesu cen ropy se v roce 2009 v cenách plynu určitě projeví. Proti zlevňování jde ale výrazné posilování kurzu dolaru, za který plyn nakupujeme," uvedl mluvčí plynárenského kolosu RWE Martin Chalupský. Zda se dá v blízké době čekat výraznější zlevnění plynu, zatím nechce potvrdit.

Do hry se vložili i politici

Premiér Mirek Topolánek už vzkázal, že chce jednat se společností RWE Transgas o cenách plynu s ohledem na "finanční krizi". A také o tom, proč firma lidem zvýšila zálohy na plyn, ačkoliv ceny ve světě padají. RWE potvrdil, že je připraven s vládou jednat.

Stát jako hlavní akcionář energetické společnosti ČEZ má podle informací MF DNES také zájem, aby se zbrzdilo i zdražování proudu. "Když hrozí ekonomická krize, hledáme cesty, jak našim zákazníkům ulehčit, a to i za cenu snížení naší marže," uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Snížení marže by se mohlo odrazit v i poklesu obřího zisku ČEZ, řádově až o stovky milionů či miliardy. Firma chce přitom letos dosáhnout historického rekordu 48,6 miliardy korun čistého. "Marže na cenách elektřiny snižují téměř všichni obchodníci, řádově dosahují ale jen několika procent," řekl analytik Petr Novák.

Poptávka po energiích za posledních 15 let

Ceny ropy ve světě ve středu padaly na nejnižší úrovně za posledních dvacet měsíců a pro české domácnosti a firmy s tím roste šance, že očekávané zdražování energií v lednu bude mírnější. Důvodem jsou hlavně obavy z poklesu poptávky, protože se očekává zpomalení růstu ekonomiky jak v USA, tak i ve většině evropských zemí.

Například severomořská ropa Brent stála pod pětapadesát dolarů za barel, zatímco ještě letos v červenci byla až o sto dolarů dražší.

Slabší koruna v. levná ropa

V řadě zemí, především v USA, ale i ve Velké Británii, na to už zareagovaly i další komodity, které jsou s ropou spojené. Dolů tak padají ceny zemního plynu i elektřiny, která se z něj vyrábí.

V Česku se zatím daly do pohybu jen ceny pohonných hmot u čerpacích stanic a ceny energií pro velkoodběratele, kteří mají pružné kontrakty zohledňující aktuální vývoj na trhu.

Ceny plynu a elektřiny pro domácnosti se budou měnit až od ledna 2009 a jejich hlavní dodavatelé, plynárenský kolos RWE Transgas a elektrárenský gigant ČEZ, nyní počítají nové ceníky. U plynu, na rozdíl od elektřiny, zřejmě ke zlevnění v lednu dojde. Jen není jisté o kolik. "Otázka, jestli půjde cena dolů, je nyní předčasná. Za deset dní budeme vědět víc. Trend je ale pozitivní," mlží mluvčí Chalupský.

Ceny ropných derivátů, od nichž se cena plynu odvíjí, sice od léta klesají, ale proti nim jde zdražování dolaru. Právě za dolary se do Česka plyn nakupuje. "Kurz koruny vůči dolaru nyní působí na cenu plynu negativně," dodal Chalupský.

Mírní tak předpoklady analytiků a obchodníků, že nynější nízké ceny umožňují výrazné zlevnění. "Ceny plynu ve světě jsou na období od letošního listopadu až do března příštího roku velmi nízké. Proti tomu může ale vzrůst cena za regulované služby spojené s dodávkou plynu. Přesto by výsledek měl být zlevnění," říká Vladimír Štěpán ze společnosti ENA specializované na energetické analýzy.

Také podle České plynárenské, která dodává plyn menším a středním podnikům, je u nás prostor pro zlevnění plynu. "My jsme v současné době schopni kupovat a prodávat plyn o čtvrtinu až třetinu levněji, než jaká je průměrná velkoobchodní cena na tuzemském trhu," uvedl spolumajitel a šéf firmy Ladislav Dráb.

RWE má však oproti drobnějším obchodníkům menší možnost nakupovat plyn na krátkodobém trhu a vychází ze svých dlouhodobých kontraktů s ruským Gazpromem a norským Statoilem. Plyn od nich nakupuje za ceny, které jsou navázané na vývoj cen lehkého a těžkého topného oleje a černého uhlí na evropském trhu za poslední půlrok.

Na druhou stranu, i světový plynárenský kolos Gazprom už přišel se zprávou, že zlevní. "Je absolutně jasné, že ceny plynu pro evropské zákazníky půjdou od počátku roku 2009 dolů," uvedl v úterý šéf ruského Gazpromu Alexej Miller.

Vláda: Chceme vysvětlení

Ceny plynu pro tuzemské domácnosti vzrostly letos od ledna už zhruba o 35 procent a neochota hlavního hráče RWE zlevňovat se nelíbí ani vládě. Obzvláště v situaci, kdy českou ekonomiku čeká příští rok značné ochlazení.

Premiér Mirek Topolánek tak v úterý řekl, že chce diskutovat s vedením RWE o cenách plynu a zálohách na něj. Ty vzrostly na konci léta některým domácnostem na příští rok až dvojnásobně.

"Velice mě pobouřilo zvýšení záloh na plyn, protože je zcela evidentní, že v následujících třech kvartálech z důvodu snižování cen plynu na světových trzích by měla jít cena spíše dolů," řekl Topolánek.

RWE je podle Chalupského s vládou připraveno jednat a vysvětlit jí jak tvorbu cen, tak i stanovování záloh. "Máme dva miliony zákazníků a řádově u desítek z nich došlo k chybě při zvýšení záloh. Udělali jsme opatření, aby se to neopakovalo," uvedl Chalupský.

Zálohy řešil s RWE i Energetický regulační úřad a antimonopolní úřad. Oba si vyžádaly podklady, jak firma k jejich výši došla.