Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny luxusních vilových domů na severu Čech klesají

  9:32aktualizováno  9:32
Skoro 29 milionů si musí připravit ten, kdo by chtěl koupit krásnou vilu rodin Morbachů a Rückenů, bývalých průmyslníků v Šumné u Litvínova. Jde o nejdražší obytný dům, který je na severu Čech v kategorii vily k mání.
současná vila v městském prostředí

Současná vila v městském prostředí, Tišnov, autor: Jaromír Walter, realizace 1998 - 2000

"Podle mne tu cenu Šumná má," říká zástupce realitní kanceláře ALAP, který nechce být jmenován. "Je to velká vila z konce 19. století, která tehdy patřila majitelům zdejší přádelny Ricko. Předpokládám, že zájemce by měl být z firemní oblasti. Mohou tu být kanceláře, klub, apartmány pro manažery, školící středisko," dodává.

Vila je navíc díky svému unikátnímu vybavení, k němuž patří například historický mandl, sledována památkáři. Architekt David Vávra ji zařadil i do seriálu Šumná města při toulkách po Mostecku. Majitelem je realitní kancelář a cena je zatím původní. Což je v realitním byznysu ojedinělé.

Ceny drahých vil na severu Čech klesají. Kupující mohou při vyjednávání usmlouvat i miliony korun.

"Poptávka po objektech, kde cena přesahuje 10 milionů, je menší. Slevy se mohou pohybovat i v milionech," potvrzuje trend Jana Vojtíšková z děčínské realitní kanceláře Duna. Případná i několikamilionová sleva může mnohým lidem připadat horentní, ale podle makléřů vždy odpovídá celkové ceně a situaci na trhu.

Domy chtějí pražské nebo zahraniční firmy
Realitní kanceláře i prodávající navíc často spoléhají na peníze podnikatelů i firem z Prahy. Pokud si cizinec nebo zahraniční investor u nás založí firmu, může nemovitost koupit i on. "Velmi drahé domy se prodávají různě. Teď máme dům v Šanově za 8 milionů v nabídce od června, a byli jen dva zájemci. Ale před tím jsme prodali ve stejné lokalitě dům za víc než šest milionů korun během měsíce," konstatuje Karel Cisařovský z teplické realitní kanceláře Deckart.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

"Mezi kupci jsou jak Češi, tak cizinci. Právě teď máme klienta, který hledá prvorepublikovou rezidenční vilu, má na to 110 milionů korun. Najdeme mu ji v Praze. Tam takové obchody nejsou tak výjimečné, tady na severu ovšem ano," míní Cisařovský.

Kdo vily za desítky milionů zpravidla kupuje? Zahraniční firmy nebo finanční skupiny. Pokud jde o domy okolo deseti milionů, kupujícími jsou určitě šéfové velkých firem. Zhruba desetina lidí kupuje historické vily kvůli jejich umělecké a historické hodnotě. Většinou jde ale spíš o společenskou prestiž nebo o klidné bydlení.

Arabové moc zájem nemají
"V Teplicích jde o lokality na Valech nebo v Šanově. Tady se domy ale kupují také kvůli podnikání, řada lidí je chce nabízet arabské klientele. Ale není žádným tajemstvím, že v tomto směru teď zájem opadá a tím jdou dolů i ceny domů. Až se ceny srovnají, zase to budou kupovat lidé, co chtějí bydlet," předpovídá Cisařovský.

Dvanáctimilionové vily má v nabídce také další teplická společnost Nord reality. "Takové domy se neprodávají snadno. Zájemců by bylo, ale těch, co na to mají, mnohem méně. Hodně lidí přijde takzvaně na kukačku," usmívá se Monika Kutišová. Naprostá většina exkluzivních domů je na prodej v lázeňských Teplicích a sousedním Dubí. Ale například v Ústí, kde je řada vil z 19. století, žádná ke koupi není. „Buď patří státu, nebo je už majitelé zaplatili a většina v nich i bydlí,“ míní Zdeněk Fišer z ústecké realitní kanceláře Aknel.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz