Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny nemovitostí na Východní Moravě klesají

  14:24aktualizováno  14:24
Chcete si koupit byt či dům? Letošní rok je pro to ideální. Dlouhodobý růst cen nemovitostí, ke kterému docházelo v minulých letech, se zastavil. Ceny spíše stagnují nebo dokonce klesají. Takový vývoj platí pro nové i staré byty, panelové i zděné. Ceny přitom klesají ve většině měst Zlínského kraje.

Loňský rok se pro trh s domy a byty ukázal jako zlomový. Shodli se na tom zástupci oslovených realitních kanceláří. Před květnovým vstupem do Evropské unie byty výrazně zdražovaly, ale ve druhé půli roku začaly ceny klesat. A tento trend se zatím úplně nezastavil.

"Růst cen bytů z minulých let se v loňském roce v kraji zastavil a nastal pokles nebo stagnace," potvrdil makléř Zlínské realitní kanceláře Mojmír Borkovec. Výjimkou jsou podle něj byty v atraktivních turistických lokalitách, kde růst trvá.

Ceny domů stagnují

Výrazného poklesu cen nemovitostí si všimli i v bankách. Zvýšil se zájem o hypotéky. "Ceny nemovitostí a pozemků v atraktivních lokalitách rostou jen velmi mírně. Díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí je možné vybírat ze široké nabídky starších bytů, po nichž je velká poptávka," potvrdil nedávno i ředitel Hypoteční banky Jiří Pacák.

Ceny bytů by přitom podle odborníků měly stagnovat až do konce roku, stejně tak i ceny domů. "Nabídka a poptávka jsou totiž vyrovnané. Trošku se jen zvýšila cena jednopokojových a dvoupokojových bytů, kterých je pořád málo," zhodnotil Mojmír Borkovec, makléř Zlínské realitní kanceláře.

Byt v paneláku za milion

Třípokojový panelový byt tak lze v krajském městě na Jižních Svazích pořídit už za devět set tisíc korun. V atraktivnějších čtvrtích, jako jsou Kúty nebo v Bartošova čtvrť, se ceny bytů pohybují na částkách o tři sta tisíc vyšších. Stejně velký zděný byt na zlínských Obecinách pak stojí kolem milionu a tří set tisíc, záleží vždy na tom, zda je byt zrekonstruovaný nebo původními majiteli netknutý.

Dvoupokojové a jednopokojové byty přijdou zájemce o bydlení ve Zlíně o dvě stě až tři sta tisíc korun levněji. "Baťovský půldomek v původním stavu, ihned obyvatelný, bych pak ohodnotil na milion korun," dodal Mojmír Borkovec.

Podobně se situace vykrystalizovala i v jiným městech kraje. Příznivé ceny čekají hlavně na zájemce o panelové bydlení v Kroměříži, Vsetíně a Uherském Hradišti.

"Paneláky jednoduše dosluhují a cena jejich bytů se proto pohybuje i na částkách o tři sta tisíc korun nižších, než je tomu u bytů cihlových," vysvětlil Jiří Kadlčík z Realitní kanceláře Atrium v Uherském Hradišti. V jeho městě lze například dvoupokojový byt v paneláku pořídit přibližně za milion.

Luhačovice? Jen pro bohaté

Jiná situace už panuje v Luhačovicích. "Pořád jsme lázeňským městem, tedy zajímavou lokalitou pro většinu podnikatelů v zemi. Ceny tu proto rozhodně neklesají," řekla Leona Raková z Realitní kanceláře Luhačovice.

Lidé, kteří si v lázeňském městě kupují byt, v něm podle ní mnohdy ani nebydlí. "Chápou to spíš jako jistou investici do budoucnosti. Koupě bytu představuje uložení peněz do něčeho stabilního a hmotného," zhodnotila.

Podle toho také vypadají sumy, jaké realitní kanceláře za byty požadují. "Například v nové zástavbě v centru města stojí jeden čtvereční metr v bytě třicet tisíc korun a víc," řekla Leona Raková.

Trendem posledních let je i stavba nových bytových domů a developeři přicházejí s různými nabídkovými akcemi. Lidé uvažují o pořízení vlastního bydlení také v souvislosti s předpokládaným zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008, které by mohlo přinést nejen nárůst cen nemovitostí, ale i výdajů za rekonstrukce.

Podle majitelů realitních kanceláří je však pro lidi výhodnější investovat peníze do koupi staršího bytu. "Ceny půjdou určitě nahoru. Dnes lze pořídit dvoupokojový byt za sedm set tisíc korun. Kdyby si ho ale člověk chtěl stavět nový, přišel by na více než milion korun," vysvětlil výhody Mojmír Borkovec. Ceny by se podle něj mohly začít rapidně zvedat už za dva roky.

O hypotéky je zájem

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Stále více lidí, kteří si ve Zlínském kraji hledají vlastní bydlení, se k domu či bytu dostane jen díky hypotékám. Svědčí o tom například fakt, že počet úvěrových smluv u největšího peněžního ústavu s hypotékami - Hypoteční banky - stoupl oproti předchozímu roku o více než čtyřicet procent. Podobně i další banky zaznamenaly nemalý nárůst počtu úvěrových smluv. Hypoteční banka společně se sítí ČSOB v regionu poskytla celkem 723 hypotečních úvěrů ve výši 745 milionů korun. V objemu je to o 55 procent více než v roce 2003. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby činila 923 tisíc korun.

"Hypotéky jsou teď velmi zajímavé. Lidi, kteří řeší bydlení a je jim kolem třiceti, by i vzhledem k době splácení úvěru měli do hypotéky jít co nejdříve," tvrdí Pavel Rak, který je rozhodnutý o hypotéku požádat. Problém je podle něj pouze sehnat byt podle vlastních představ.

"Nechci bydlet ve věžáku, jehož hodnota se bude stále snižovat. Nezbývá proto nic jiného než hledat byty ve starší zástavbě, kterých ve Zlíně moc není," dodal muž.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Najdete na iDNES.cz