Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny panelových bytů v Karlových Varech klesají

  9:36aktualizováno  9:36
Ceny bytů poklesly. Alespoň ve vybraných městech a lokalitách Karlovarského kraje. Nejvíce se pokles cen projevuje u bytů v panelových domech. Na tom se shodují odborníci z realitních kanceláří především ve Varech, ale i Chebu. Jiná je situace v lázeňském území, případně historické části měst.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

"Je to věčný problém. Lidé obecně mají vždy větší představu, která neodpovídá trhu," říká jednatel karlovarské společnosti Recom Reality Ivan Žikeš.

"Své představy o cenách odvozují z různých vývěsek s nabídkami, cenová úroveň je ale jinde, a pak se v důsledku toho objevuje snížení cen. Rozhodně klesají ceny u panelových bytů," vysvětluje Žikeš.

Z Unie kupci nepřišli
Podle něj před časem vylétly ceny bytů v panelových domech nahoru až o dvacet procent, v současné době klesají zpět, i když mohou být ještě lehce nadhodnocené.

Ceny vzrostly před vstupem do Evropské unie, ale po vstupu se ukázalo, že oproti předpokladům zde nečeká zástup kupců, kteří by platili za byty horentní sumy.

"Není to jen otázka cen bytů, brzy se to projeví u všech nemovitostí. Odborníci tvrdí, že ceny nemovitostí jsou uměle nafouknutou bublinou, která neodpovídá příjmovým možnostem obyvatelstva," vysvětluje Žikeš.

Částečný pokles cen panelových bytů potvrzuje i jednatel Realitní kanceláře Reba Jiří Basl. Ten jej přičítá i skutečnosti, že bytů je na trhu dost.

"Staví se teď více nových bytů a způsob jejich placení je takový, že pro řadu lidí je výhodnější využít možnosti složení zálohy a následných dvacetiletých splátek, i když v konečném důsledku je takový byt o něco dražší," domnívá se Basl. Tento systém se týká bytů, které za popsaných podmínek stavějí a nabízejí obce.

"V Chebu byla z bytového fondu do soukromých rukou prodána více než polovina bytů v panelových domech. Tím se na trhu objevila spousta nabídek, zejména k pronájmu bytů. Řadě lidí se tak už nevyplatí kupovat si byt, který by pak pronajímali, protože nabídka volných bytů k pronajmutí vzrostla až o tři sta procent," říká Jaroslav Kejř, spolumajitel chebské společnosti Prima Reality.

Lépe se žije v rodinném domku
Podle něj také střední vrstva a mladí lidé dnes mají k dispozici o něco více finančních prostředků, i díky hypotékám a spoření. "Když k tomu mají ještě menší byt, který prodají, mají k dispozici částku, za niž raději koupí menší rodinný domek. Je to určitě lepší, než bydlet v paneláku, a dnes se začíná stavět poměrně dost v okolí měst," dodává Kejř.

Jiná je situace na Sokolovsku. "Pokles v cenách jsme v podstatě nezaznamenali. Zásadně se ale lišíme od Karlových Varů nebo Chebu. Rozdíly mezi cenami obdobných bytů v Sokolově a zmíněných městech se mohou pohybovat okolo osmi set tisíc," uvažuje Josef Kaššay ze sokolovské realitní kanceláře Rois.

Centrum Varů není nic pro místní
Nesrovnatelná s panelovými byty je pak nabídka a ceny v lázeňském území Karlových Varů. "Toto území dnes pro místní obyvatele k bydlení není. Chybí tu pro ně dopravní obslužnost, je tu nevyhovující infrastruktura. Aktivní zájemci o tuto lokalitu se zajímají dlouhodobě, takže kdo z cizinců v ní chtěl bydlet, už bydlí. Ceny se zde také už nepohybují v dřívějších relacích," říká ředitel karlovarské realitní kanceláře Inpra Jan Koenigstein.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V karlovarské lukrativní zóně se ještě před pár lety dal prodat byt za několik milonů korun. Zejména Rusům a dalším příchozím ze zemí bývalého Sovětského svazu. Dnes sice řád milionu zůstal, ceny jsou však o něco nižší.

"V Karlových Varech panuje mýtus, že Rusové kupují všechno, ale oni už tu zdomácněli a velmi dobře se v situaci zorientovali. Tudíž nejsou ochotni dávat tolik jako dřív a víc než Češi," zamýšlí se Žikeš. "Ti, co byli movití, si už nemovitost koupili. Dnes můžeme v lázeňském území mluvit spíše o zájmech zbytkových zájmových skupin," dodává Koenigstein.

Aktuální ceny bytů v Karlovarském kraji
Karlovy Vary
2+1, panelový dům - Drahovice, 60,5 m2 1 100 000 Kč
2+1, panelový dům - Tuhnice, 56,5 m2 1 050 000 Kč
1+1, cihlový dům v centru, 41,7 m2 1 100 000 Kč
Cheb
3+1, panelový dům - Spáleniště, 76 m2 780 000 Kč
Sokolov
2+1, panelový dům, 55 m2  450 000 Kč

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Konec čerstvého jídla na černém tácku. Lidl končí se škodlivým plastem

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Maloobchodní řetězec Lidl se ve Velké Británii zavázal, že přestane používat černý plast, do kterého balí ovoce a...

Další z rubriky

Senioři obědvají ve školních jídelnách, majitelé restaurací se bouří

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Najíst se ve školní jídelně, pokud možno za cenu pod 70 korun nebo ještě levněji. Tak vypadá denní rutina deseti...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...Najdete na iDNES.cz