Ceny pohonných hmot už asi klesat nebudou

Motoristé v lednu platili za litr Naturalu v průměru o 2,46 koruny méně než loni v prosinci, za naftu o 1,44 koruny méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který zjišťuje průměrné ceny v polovině sledovaného měsíce. Průměrná cena Naturalu byla v lednu podle statistiků 26,44 koruny, nafty 25,23 koruny za litr. Za výrazným zlevněním byl podle analytiků pokles cen ropy a ropných produktů na světových trzích a posílení koruny vůči dolaru. Zároveň dodávají, že nyní již ceny nemají kam klesat.

"Velkoobchodní a maloobchodní ceny benzinu a nafty v lednu klesaly především díky poklesu cen ropy na světových trzích a posílení koruny vůči americkému dolaru," vysvětlil David Marek z Patria Finance.

Připomíná, že se v prosinci cena ropy ve světě snížila o 30 procent a koruna ve stejném období posílila vůči dolaru o šest procent.

"Vzhledem k následnému zastavení nebo dokonce otočení obou zmiňovaných trendů lze odhadnout, že ceny benzinu a nafty u pump již nemají kam klesat," uvedl analytik Bank Austria Creditanstalt Pavel Sobíšek.

"Pro české motoristy je již pouze malá naděje na další zlevnění benzinu či nafty," souhlasí Marek.

Jako jediná pohonná hmota v lednu meziměsíčně podražilo LPG, jeden litr o 15 haléřů. Ceny LPG šly loni nahoru měsíc po měsíci. V lednu vykázalo také nejvyšší meziroční zdražení, konkrétně o 22,7 procenta.

Sobíšek očekává, že se "dlouhodobě budou cenové nůžky mezi LPG a klasickými palivy mírně uzavírat." Marek dodal, že ceny LPG více kolísají kvůli nižšímu zdanění, jež je zhruba poloviční.

Oba se shodují, že ke zdražování LPG přispívá rostoucí poptávka.

Termínový kontrakt ropy Brent se ve čtvrtek odpoledne v Londýně prodával za 29,86 dolaru za barel. Loni v říjnu přitom cena Brentu vystoupala na desetileté maximum nad 35 dolarů.