Ceny rostly v listopadu jen minimálně

Inflace měřená indexem spotřebitelských cen vzrostla v listopadu o 0,1 procenta, ve srovnání s loňským listopadem pak hodnota inflace dosáhla 4,3 procenta. Podle Českého statistického úřadu rostly pomalu především ceny potravin. "Pro vývoj cen potravin v listopadu bylo klíčové zpomalení růstu cen pečiva a masa. Výrazně se však zvýšily ceny zeleniny, téměř o 11 procent, což je pro podzimní a zimní měsíce typické. Naopak v poklesu pokračovaly ceny brambor. Nicméně v prosinci by mohly růst opět o něco rychleji pod vlivem silnější poptávky, jež doprovází vánoční svátky," řekl David Marek z Patria Finance.

Zatímco v říjnu vzrostly ceny ve skupině potraviny, nápoje, tabák o 1,1 procenta, v listopadu to bylo jen 0,3 procenta. "Výsledek inflace ukázal, že nárůst cen potravin v říjnu byl jednorázový," potvrdil názor Marka také Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

"Ke zmírnění inflace přispělo především další snížení cen pohonných hmot, což vedlo k poklesu cen v dopravě o 0,4 procenta. Částečně se také jedná o sezónní vývoj ve skupině volný čas či odívání, částečně jde o dopad vysokých cen ropy, např. zvýšení cen za propan-butanové bomby ve skupině bydlení," řekl Marek Fér z ČSOB.

"Mírně překvapivý je pouze mírný nárůst cen ve skupině volný čas. V minulém roce se tyto ceny zvýšily o 0,8 procenta především díky začínající zimní turistické sezóně a prodeji zimních rekreačních pobytů. V některých letech se tento efekt projevil již v listopadu, jindy však až v prosinci. V příštích údajích o vývoji spotřebitelských cen za prosinec se tento sezónní faktor již pravděpodobně projeví," upozornil David Marek.

"Klesající ceny ropy na světových trzích a posilující kurz koruny vůči dolaru měly a pravděpodobně po celý příští rok budou mít příznivý vliv na výši inflace. Jediným nebezpečím pro růst inflace v příštím roce zůstávají požadavky odborů na mzdový růst," domnívá se Ivo Nejdl.

"Klíčový bude pro vývoj spotřebitelských cen leden. Kromě deregulací se musíme připravit na tradiční lednové přeceňování směrem nahoru. Otazníkem, jež visí nad vývojem inflace, zůstává intenzita, v jaké míře využijí výrobci a prodejci lednového přeceňování k tomu, aby do něj promítli růst nákladů v průběhu letošního roku, na němž se výrazně podílelo zvýšení cen pohonných hmot," odhadnul další vývoj David Marek.

"Na kurz koruny by neměl mít výsledek signifikantní vliv. Klíčovou zprávou pro devizové trhy budou odpoledne publikované statistiky trhu práce v USA. V případě špatných výsledků se dočkáme útoku euro na hladinu 89,75 centu a oslabení koruny znovu nad 35 korun za euro," odhadnul Nejdl.