Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Ceny se v květnu zvedly o půl procenta. Zdražilo pečivo i banány

  • 57
Za nákup zaplatili lidé v květnu průměrně o 0,5 procenta více než v dubnu. Nejvíce zdražily potraviny a nealkoholické nápoje. Většímu zdražení bránilo zlevnění některého zboží, například kosmetiky nebo ledniček.

Ceny v květnu rostly meziročně o 2 procenta, zrychlily tak tempo z předešlých 1,6 procenta v dubnu.

Co nejvíce zdražilo

obiloviny: 7,3 %
chléb: 12,3 %
běžné pečivo: 16,9 %
ovoce: 3,1 %
banány: 12,4 %
jablka: 8,9 %
mléko: 1,8 %
sýry: 1,4 %
másla: 3,0 %
olej: 2,2 %
cukr: 3,1 %
nealko: 2,9 %
lázně: 7,0 %
víno: 2,4 %
pivo: 2,3 %

(pozn. růst cen od dubna 2011)

Z potravin zdražily hlavně výrobky pekařů, což souvisí se zdražením obilovin o sedm procent. Běžné pečivo zdražilo téměř o pětinu, chléb o 12 procent. Pekárny odůvodňovaly vyšší ceny růstem vstupních nákladů, kromě mouky platí více za elektřinu nebo pohonné hmoty. (čtěte Obchodníci zdražili pečivo, donutili je k tomu největší pekaři)

Kromě pečiva nastalo dvouciferné zdražení také u banánů, výrazně zdražila i jablka, čímž veškeré ovoce průměrně stouplo na ceně o tři procenta.

V květnu, přestože mírněji než v posledních měsících, také pokračovalo zdražování pohonných hmot. Benzin Natural 95 zvýšil své historické maximum na 35,21 Kč za litr.

Z měsíce na měsíc zlevnilo oblečení, obuv, chladničky a mrazničky, zařízení pro zpracování dat a nosných médií pro záznam zvuku a obrazu a také kosmetika.

Od loňska nejvíce zlevnily mobily

Meziročně zdražilo pečivo dokonce o třetinu a mouka téměř o 40 procent. O více než 10 nebo 20 procent rostly oproti loňsku také ceny těstovin, mléka, másla, oleje, cukru a kakaa. Nejvíce šly ceny dolů u mobilních telefonů, audiotechniky a fotografické techniky a spotřebičů pro domácnost. O 15 procent zlevnila i plodová zelenina a vejce.

"Výrazně silnějším inflačním tlakům Česko odolává hlavně díky silné koruně, která kompenzuje vysoké ceny na světových trzích. To se týká především potravin, které měly výrazný vliv na inflaci v minulém měsíci. Přesto, pokud by koruna oslabila, by inflace mohla vzrůst o několik dalších desetin procentních bodů," myslí si analytik Home Credit Michal Kozub.

Podle analytika Raiffeisen Michala Brožky se inflace přiblížila cíli ČNB dříve, než se čekalo, a to zvyšuje šanci na rychlejší růst úrokových sazeb. Cenová hladina zřejmě poroste i v blízké budoucnosti.

"Míra inflace v dalších měsících pravděpodobně dál naroste. V červnu a červenci by se měly zvyšovat ceny plynu, což je důsledek předešlého vývoje cen komodit na světových trzích," uvedl Brožka.