Ceny úvěrů budou jasné

  • 7
Rozhodování při nákupu na splátky, na leasing či na spotřebitelský úvěr bude patrně už od příštího roku snazší než dnes. Senát totiž nepřijal žádné pozměňovací návrhy a ani se nevyjádřil k návrhu zákona o spotřebitelském úvěru. Tímto krokem jej prakticky schválil. Podle zákona musí být u každého úvěru řečeno, co za něj zákazník zaplatí v přepočtu na roční úrokovou sazbu. Lidé tak budou moci snadno porovnat, kde zaplatí víc.

Nyní firmy často skutečné náklady maskují a srovnání proto není možné. "Nabídka je čím dál různorodější a nepřehlednější. To se změní," uvedl spoluautor návrhu, náměstek ministra průmyslu Karel Špaček.

Zákon odkryje drahé úvěry
Od ledna příštího roku budou mít lidé v obchodech jasně na očích, na kolik je vyjde nákup ledničky či pračky na splátky a kolik si musí připlatit za pohodlí spojené se splátkovým prodejem.

Stejně tak vyjde najevo, na kolik ve skutečnosti vyjde leasing automobilu či bankovní spotřebitelský úvěr. Všechny firmy poskytující zboží na splátky totiž budou muset podle včera schváleného zákona přepočítat své úroky podle jednotných pravidel a vyjadřovat je v roční úrokové míře.

Více informací o spotřebitelských úvěrech najdete ZDE

Dodržování zákona bude kontrolovat Česká obchodní inspekce, která při jeho porušení může udělit pokutu až do jednoho milionu korun. Zákon se netýká krátkodobých půjček, hypoték, nájemních smluv bez převodu vlastnického práva a bezúročných půjček.

Schválený zákon, který nyní čeká už jen na prezidentův podpis, obsahuje pro výpočet úrokové míry jednotný vzorec, který budou muset všechny firmy z oboru dodržovat. Nabídky tak půjdou snadno porovnat.

"Po vzoru EU vycházíme z toho, že spotřebitel je slabší stranou, protože se zpravidla méně vyzná. Proto je třeba jej chránit," míní náměstek ministra průmyslu Karel Špaček.

Kdyby nová pravidla platila už dnes, firmy jako Multiservis či HomeCredit by musely uvádět, že za jejich služby zákazník zpravidla zaplatí úrok dvacet až třicet procent. I tak firmy nový zákon vítají a o klienty se nebojí.

"Situace na trhu se zprůhlední. Roční sazba by u nás po přepočtu činila kolem 28 procent. Ale stejně dopadnou i ostatní firmy z oboru, které jsou pro nás konkurence spíš než banky," míní šéf reklamy společnosti HomeCredit Martin Oliva.

Přehlednější bude také situace při sjednávání leasingu, kde je výpočet úrokové sazby v současnosti prakticky nemožný kvůli velkému množství souvisejících poplatků či kvůli časté kombinaci splátek s pojištěním auta.

Podle nového zákona budou muset leasingové firmy poplatky za leasing zahrnout do výpočtu úroku, aby klient jasně viděl, zda není výhodnější obstarat si peníze jinak.

Nový zákon, bedlivě sledovaný Evropskou komisí kvůli přebírání pravidel ochrany spotřebitele, dává zákazníkům do rukou i jiné zbraně. Například pokud má motorista auto na leasing, už splatil polovinu ceny, ale dál nemá na splátky, pak o auto přijde, ale měl by dostat zpět splacenou část peněz.

To nyní nebylo pravidlem. Spotřebitel rovněž bude moci úvěr či leasing splatit předčasně a žádat poměrné snížení nákladů. Sankcí pro firmy bude i to, že při porušení pravidel se půjčka začne úročit podstatně méně podle diskontní sazby ČNB.

,