Ceny výrobců tlumí pokles cen ropy

Průmyslové podniky zvýšily ceny svých výrobků v listopadu jen nepatrně, o 0,1 procenta. V meziročním srovnání si ale účtovaly o 5,9 procenta více. "Minimální nárůst cen byl způsoben především poklesem cen ropy na světových trzích a posílením koruny, resp. euro vůči dolaru. Negativní nákladový šok tak pomíjí, v prosinci se dočkáme dalšího, zřejmě ještě výraznějšího poklesu cen v odvětvích koksování a rafinérské zpracování ropy, v chemickém a farmaceutickém průmyslu," řekl Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

"Na druhé straně růst cen v potravinářském průmyslu vypovídá stále o ne zcela vyčerpaném inflačním potenciálu tohoto subodvětví. Vzlínání cen ve výrobě potravin se pravděpodobně přelije do spotřebitelských cen v lednu," dodal.

LISTOPAD 2000 meziroční srovnání v procentech
Index cen zemědělských výrobců 13,8
z toho:  rostlinné výrobky 21,2
                z toho: ovoce -36,2
                            zelenina 11
            živočišné výrobky 9,4
Index cen průmyslových výrobců 5,9
v tom:   dobývání nerostných surovin -4,3
             zpracovatelský průmysl 6,2
             výroba a rozvod elektřiny, tepla, vody 8,4
Index cen stavebních prací (odhady) 4,5
Index cen tržních služeb 4,8
v tom:    vnitrostátní nákladní doprava 2,5
              služby pošt a telekomunikací 5,6
              peněžnictví 20,5
              pojišťovnictví -4,1
              ostatní podnikatelské    služby 0,3
              stočné 5,7
Pramen: ČSÚ

David Marek z Patria Finance komentoval výsledky takto: "Růst cen v potravinářském průmyslu je důsledkem zvýšení cen v rostlinné výrobě, jež je důsledkem zvýšení výrobních nákladů, ale i sucha v jarních měsících letošního roku."

"V odvětví dobývání nerostných surovin se ceny meziměsíčně zvýšily o 0,6 procenta především díky zdražení uhlí. Díky mírnému poklesu cen ropy na přelomu října a listopadu mohly snížit své ceny i rafinérie."

"Po příznivě nízkém růstu spotřebitelských cen je i hodnota růstu produkčních cen příznivě nízká. To jen potvrzuje, že v nejbližší době není pravděpodobný zásah centrální banky v podobě zvýšení úrokových sazeb."

"Klíčový bude pro vývoj produkčních cen leden, kdy výrobci, stejně jako prodejci, obvykle přistoupí ke změně svých ceníků. V lednu uvidíme, v jaké míře již výrobci vstřebali ropný šok v průběhu roku a v jaké míře jej promítnou do svých cen až v lednu."

"Pro konec letošního roku předpokládáme, že meziroční změna indexu produkčních cen by  měla dosáhnout hodnoty 5,6 procenta," odhadnul Marek. Ivo Nejdl čeká ještě lepší výsledek, 5,4 procenta. "Příští rok dojde k poklesu průměrné inflace v průmyslu z letošních 5 na 4 procenta," prognózuje.