Ceny vzrostly meziročně o 2,2 procenta

  15:54aktualizováno  15:54
- Meziroční růst spotřebitelských cen dosáhl k 30.6. letošního roku 2,2 procenta. V květnu to bylo 2,5 procenta. Bez vlivu regulovaných cen, by tzv. čistá inflace meziročně dokonce poklesla o 0,6 procenta. V období do konce roku 1999 a v roce následujícím však centrální banka počítá s postupným zvyšováním inflace. K dalšímu poklesu inflace ve druhém čtvrtletí přispělo hlavně zpomalení deregulací. Viceguvernér Zdeněk Tůma se rovněž zmínil o úvahách o změnách postavení centrální banky.

Na pokles cen působily ale i další vlivy, mezi které bylo možné zařadit dlouhodobý útlum domácí a částečně i zahraniční poptávky. Rovněž růst cen potravin ovlivněný ostrou konkurencí jak mezi výrobci, tak obchodníky, působil pozitivně na celkový růst cenové hladiny. Částečně se ještě projevil vliv silné koruny a nízkých cen surovin, hlavně ropy, z prvního čtvrtletí.

V dalších obdobích očekává centrální banka postupný nárůst inflace. Jak ale dodal viceguvernér Zdeněk Tůma, "pro Českou národní banku je důležitý střednědobý cíl do konce roku 2000, a toho bude dosaženo, i když se zdá, že to bude při spodní hranici."

Dlouhodobým cílem je dostat inflaci do konce roku 2000 na úroveň zemí EU a stát se tak nízkoinflační ekonomikou.

V nejbližším obdobím představuje největší hrozbu růst reálných mezd, který neustále převyšuje růst produktivity práce. Na tato rizika upozorňuje i zpráva Mezinárodního měnového fondu, která ovšem vycházela z návštěvy jeho emisarů před několika měsíci.

K uvažovaným změnám postavení centrální banky Zdeněk Tůma uvedl, že Českou národní banku zatím oficiálně nikdo nekontaktoval. Jak dále uvedl, jsou některé aspekty, které ¨je třeba ještě dořešit, nicméně spekulace jako zvýšení počtu členů Bankovní rady na devět s tím, že tři by jmenoval Senát, tři Poslanecká sněmovna a tři prezident mu nepřipadají nejšťastnější.

Vyjádřil obavu, aby nedošlo ke zpolitizování celé záležitosti a aby např. nedocházelo k neuváženému promíchávání různých typů postavení centrálních bank. Rovněž úvahy ministra Mertlíka (viz článek "Deficit by neměl reálně vzrůst, říká Pavel Mertlík" v Související články)  o přiblížení k Evropské centrální bance je třeba důkladně promyslet, protože právě např. zmiňovaná Evropská centrální banka je často kritizována za netransparentnost.

Meziroční růst spotřebitelských cen (6/99)

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Končí ředitel Finanční správy Janeček, jeho úřad čelil četné kritice

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Martin Janeček působí ve Finanční správě od roku 2003 a v roce 2014 se stal jejím generálním ředitelem. Podle médií by...Najdete na iDNES.cz