Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čepro potřebuje miliardy ze státní kasy

  1:00aktualizováno  1:00
Státní firma Čepro, kterou se podle policie pokusila vytunelovat skupina lidí kolem Radovana Krejčíře, musí dostat třímiliardovou injekci od státu. Peníze mají sloužit na rozvoj podniku, ale podle nového šéfa Pavla Švarce také na zaplacení starých problémů.
Peníze, euro, dolar

Peníze, euro, dolar | foto: Profimedia.cz

"Pravda je, že kdyby se tady v té firmě v minulosti tak nekradlo, asi bychom tolik peněz nyní nepotřebovali," uvedl pro MF DNES Švarc.

Co všechno se kdy ve státní firmě Čepro dělo, to by vydalo na napínavou detektivku. Čepro vlastní klíčové distribuční sítě a sklady pro pohonné hmoty. Kvůli rozsáhlým podvodům, které zaměstnávají policii, je nyní ve finanční tísni.

Největší potíže má Čepro s pohledávkami téměř šest miliard korun, které na něm soudí lidé kolem Krejčíře. Švarc ale tvrdí, že ve firmě se špatně hospodařilo i v posledních letech pod vedením bývalého šéfa Tomáše Kadlece.

"Minulé pondělí jsme podali trestní oznámení na bývalého obchodního ředitele, a to za škodu vůči společnosti Čepro ve výši desítek milionů korun," řekl Švarc, který je ve své funkci od začátku letošního září.

Bývalý obchodní šéf Alexandr Houška uzavíral podle Švarce nevýhodné transakce se soukromými subjekty obchodujícími s Čeprem. Houška tvrdí, že je to nesmysl.

Šest miliard, které Čepru na základě rozhodnutí vlády dodá Fond národního majetku, jsou jen polovinou sumy, jakou po Čepru chtějí podnikatelé spolčení s Radovanem Krejčířem, obvinění mimo jiné z miliardových podvodů.

Krejčíř tvrdí, že měl od ČSSD za finanční podporu přislíbeno "získání vlivu v Čepru", a následně dokonce jeho koupi.

Kadlec v. Švarc
Podezřelé machinace spojené s Krejčířem byly jednou z největších starostí pro bývalého šéfa Čepra Tomáše Kadlece. Toho dozorčí rada odvolala koncem letošního srpna právě kvůli špatnému hospodaření firmy.

Kadlec je však přesvědčen, že musel odejít, aby uvolnil místo Švarcovi. "Na zanedbanost Čepra jsem upozorňoval dva a půl roku," říká Kadlec. Míní, že jeho odchod je dílem podnikatele Andreje Babiše.

Jiří Švarc přišel do Čepra z pozice generálního ředitele Unipetrolu, o který usiloval v privatizaci i Babiš. Když se mu to nepovedlo, snaží se nyní údajně získat přes své lidi vliv v Čepru. "Je to nesmysl. My teď máme jiné starosti," vzkázal Babiš po svém mluvčím Miloši Růžičkovi. I Švarc tuto hypotézu odmítá.

Pozor na Tukový průmysl
V nejbližší době by v Čepru mělo být jasno alespoň v tom, jak to bude s téměř třímiliardovým dluhem, který na něm vymáhá společnost Tukový průmysl. Soud by měl vynést rozsudek v polovině listopadu.

Jde o žhavé téma, ve kterém figuruje i Krejčíř. Firma Tukový průmysl si pronajala v polovině 90. let od Čepra takzvaný celní sklad. V něm skladovala pohonné hmoty mimo jiné i firma Bena podnikatele Milana Vomely.

Tukový průmysl měl za pohonné hmoty, které Beně vydal, platit daň, ale to se několik let nedělo a státu tak podle celníků vznikl dluh ve výši zhruba 2,8 miliardy korun.

Tukový průmysl tehdy vlastnil Martin Pechan, který byl později paradoxně zároveň obchodním šéfem Čepra.

Vomela i Pechan sice byli v roce 2002 policií obviněni za podvod, kauza však měla další překvapivý vývoj. Tukový průmysl poté, co se podle policie jeho majitel spolčil s Krejčířem, začal tvrdit, že daň mělo platit Čepro, protože Bena si pohonné hmoty ve skladu nevyzvedla.

Bena pak předložila dokumenty, že 200 tisíc tun pohonných hmot za 2,6 miliardy korun převedla na firmu Venturon Investment. Ta v prosinci roku 2003 podala žalobu, ať Čepro vydá pohonné hmoty, nebo 2,6 miliardy.

Pražský soud tuto pohledávku loni na jaře Venturonu uznal a ten ji okamžitě prodal firmě Al Batal General Trading palestinského podnikatele Mohameda Shanaáha, který - shodou okolností - pracoval v roce 2001 v Čepru v oddělení Martina Pechana.

Loni v listopadu tak nakonec do Čepra dorazil exekutor. Čepro o soudu vůbec nevědělo a neúčastnilo se ho, protože do firmy nedorazily soudní obsílky. Policie kvůli těmto machinacím v létě zasáhla i proti Krejčířovi, kterého považuje spolu s Pechanem za hlavního strůjce podvodu s celním dluhem vůči Čepru.

"Jsme přesvědčeni, že organizátorem tohoto podvodu, který je ve fázi přípravy, protože nebyl dokončen, stojí právě Krejčíř," řekl vyšetřovatel Jiří Novák.

V minulých dnech policisté pozatýkali pětici "Krejčířových kompliců", mezi nimi i zaměstnankyni Čepra, která měla schovávat obsílky.

Podle zdrojů blízkých policii existuje verze, že za ní přišel člověk s odznakem Bezpečnostní informační služby a řekl jí, že je v zájmu státu obsílky odstranit. Jedna z nich se pak údajně našla u spolupracovníka Krejčíře, Jakuba Konečného, který na jaře zmizel a policie u něho dělala domovní prohlídku.

Krejčíř je nyní na Seychelách a vinu popírá. Tvrdí, že jde o mstu ČSSD. Vinu na podvodech popírá i Pechan.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Volkswagenu hrozí miliardová žaloba za vypovězení smlouvy dodavateli

Kontrolní linka automobilky Volkswagen v německém Wolfsburgu. (8. března 2018)

Německé automobilce Volkswagen, jejíž součástí je i Škoda Auto, hrozí miliardová žaloba o náhradu škody od jejího...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Najdete na iDNES.cz