Čerpadla Aral přebírají Britové

  13:55aktualizováno  13:55
Německý trh s pohonnými hmotami ovládne britská ropná společnost British Petroleum. Od německého energetického koncernu E.ON totiž převezme divizi Veba Öl zahrnující i síť čerpacích stanic Aral. Za 2560 pump v Německu, 450 čerpadel v okolních středoevropských zemích a další provozy zaplatí BP v hotovosti a v akciích 6,5 miliardy euro, tedy v přepočtu necelých 220 miliard korun.

BP zatím ve společnosti Veba Öl získá 51 procent akcií, zároveň však bude mít možnost dokoupit v průběhu příštího roku i zbývající podíl.

Celá transakce zároveň přinese i posílení pozice E.ON. Za 1,9 miliard euro převezmou Němci majoritní podíl ve firmě Gelsenberg, přes kterou BP kontroluje čtvrtinu plynárenského kolosu Ruhrgas, která je největším dovozcem plynu do Německa. Také E.ON bude moci během roku 2002 dokoupit další akcie Gelsenbergu.

„Přání E.ON prohloubit své zájmy v oblasti plynárenství a opustit prodej ropných produktů nabídl BP jedinečnou možnost uskutečnit dva strategické záměry - získat prvenství na trhu v srdci Evropy a získat výtečnou cenu za náš podíl v Ruhrgasu,“ komentoval vzájemný obchod šéf BP John Browne.

Koncern E.ON vznikl v roce 1999 fúzí dvou tehdejších rivalů, společností Veba a Viag. Jeho divize pohonných hmot Veba Öl zaměstnává jen v Německu u 2560 čerpacích stanic 8600 lidí a za uplynulý rok utržila 28,78 miliardy euro. BP provozuje na německém území asi tisícovku čerpadel.

Dohoda E.ON a Bristish Petroleum podléhá nejprve schválení evropských antimonopolních úřadů. „Zatím běží vše stejně jako doposud,“ uvedla mluvčí BP pro střední Evropu Monika Matauschová.

Podle ní zatím ještě strategická rozhodnutí o způsobu propojení a fungování čerpacích stanic nepadla. „O postupu v dalších zemích kromě Německa se zatím nehovořilo, na to je ještě brzy. V první fázi značka Aral určitě zůstane zachována a věříme, že tak do roka přijdou konkrétní rozhodnutí o dalším vývoji,“ sdělila Matauschová.

BP už na českém trhu v minulosti čerpací stanice provozovala, v roce 1998 jich však všech 14 prodala rakouské síti OMV. Takový osud však 64 pump českéh odnože Aralu nepotká. „Prodávat je jistě nebudeme. Celá transakce je základem pro další expanzi ve střední a východní Evropě,“ říká Matauschová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Pošta měří, jak se její zaměstnanci při práci „zapotí“

Měření fyzické zátěže zaměstnanců České pošty

Pošťáci se baví. Česká pošta svým zaměstnancům měří, jak se za směnu fyzicky namáhají. Letos za to utratila téměř půl...

Další z rubriky

Retro konzole se s vervou vracejí do hry, kupují je tisíce lidí

PlayStation Classic

Staré herní konzole jsou znovu v kurzu. Postupně totiž vycházejí jejich moderní reedice. Ty mimo jiné podporují...

Lego vyhrálo v Číně další soud, jeho stavebnice kopírovaly čtyři firmy

Čínská stavebnice Lepin podle soudu kopírují dánské Lego

Dánský výrobce hraček Lego vyhrál v Číně další soudní spor s firmami kopírujícími jeho stavebnice. Čínský soud podle...

Uber se před vstupem na burzu potřebuje ukázat, prodělal však miliardu

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Globální technologická společnost Uber, známá ve světě svou taxi aplikací, ve třetím čtvrtletí prodělala 1,07 miliardy...

Najdete na iDNES.cz