Certusia hrozí ministerstvu žalobou

  13:18aktualizováno  13:18
Akcionář pojišťovny Certusia, do níž ve čtvrtek nastoupil z pověření ministerstva financí nucený správce, bude zřejmě žalovat ministerstvo financí o náhradu škody. "Je to ještě předčasné, ale budou následovat žaloby. Naše škoda se v této chvíli rovná kupní ceně akcií pojišťovny, pro které jsme měli připraveného strategického investora," řekl Richard Král, právní zástupce společnosti Skywalker, která je stoprocentním majitelem Certusie.

Král zpochybnil právoplatnost uvalení nucené správy. Certusia totiž podle něj od února nemá žádné statutární orgány, jejichž zástupci by měli oprávnění oznámení o nucené správě převzít. „A jmenování nového představenstva ministerstvo financí dosud neschválilo,“ tvrdí Král. Proto podle něj nucená správa v Certusii nemá právní základ.

Ministerstvo však tvrdí, že všechny náležitosti jsou v pořádku. „Rozhodnutí je v každém případě právně relevantní,“ říká mluvčí resortu Libor Vacek. O uvalení nucené správy rozhodlo ministerstvo již v lednu.

Důvodem pro nucenou správu je podle Vacka ztráta, do níž se pojišťovna propadla. „Certusia vykázala účetní ztrátu, což představuje riziko pro finanční stabilitu,“ vysvětlil Vacek. K 30. červnu 2000 dosáhla kumulované ztráta Certusie 144 milionů korun, což je více než polovina základního jmění. To v současné době dosahuje 251 milionů korun. Dodal, že pokud se hospodaření pojišťovny podaří vymanit ze ztráty, důvody pro nucenou správu pominou. „Je to dočasné opatření. V řízení Certusie dozor nedostatky neshledal,“ doplnil Vacek.

Obchodní společnost Skywalker, ve které jsou společníky bývalý šéf plzeňské Škody Lubomír Soudek, jeho žena Anna a syn Lukáš, však podle právního zástupce byla připravena základní jmění Certusie navýšit. „Podobná nabídka přišla i ze strany amerického investora, který měl už připravených 80 milionů dolarů na posílení pojišťovny,“ říká Král.

Jak Král dále uvedl, neměl Skywalker zájem pojišťovnu dlouhodobě vlastnit. Jejím vlastníkem se totiž společnost stala poté, kdy jí jako zástava propadly akcie Certusie. Těmi její předešly vlastník EAST/WEST INSURANCES LIMITED zaručil půjčku ve výši 15 milionů korun, kterou mu Skywalker poskytnul. Po posledních událostech však již zájem nejmenovaného amerického investora ochladl.

Generální ředitel Certusie Vít Hrabánek dodal, že hospodaření pojišťovny se po příchodu Skywalkeru začínalo zlepšovat. „Obrat se zvýšil o 70 procent. Za první pololetí tohoto roku jsme skončili jen v mírné ztrátě tři miliony korun,“ uvedl Hrabánek. Během prvních šesti měsíců roku přijala Certusia pojistné ve výši 46 milionů korun a eviduje nyní asi osm tisíc pojistných smluv.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Ryanair spustil slevy, pak za letenky účtoval dvakrát. Podvod, zlobí se klienti

Ilustrační snímek

Pasažéři aerolinek Ryanair se v pondělí dočkali nepříjemného překvapení. Protože nefungovaly webové stránky...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

Najdete na iDNES.cz