Červenec přinese řadu zdražení

  • 37
Praha - Přichází bod zlomu. Ceny se budou měnit směrem nahoru i dolů - zlevní telefony, ale podraží například plyn a nájmy. Neděli 1. července je letos možné pojmenovat jako Den zdražení. Na základě změn zákonů a předchozích rozhodnutí státu půjdou nahoru ceny regulovaného nájemného, zemního plynu a v řadě případů i tepla. Podraží i některé služby České pošty a České spořitelny, cenovky s vyššími čísly se objeví také u motorových olejů a některých léků.

O měsíc později pak bude muset sáhnout hlouběji do kapsy i většina kuřáků.

Ještě v červenci dorazí drahota v některých městech také do autobusů, kde se zvyšuje cena jízdného. Na druhou stranu, tedy směrem dolů, se zřejmě pohnou pouze ceny za hovory z pevných telefonních linek na mobily a za vybrané léky.

Největší nadílka od státu
Největší porce letního zdražování přichází od různých státních a regulačních institucí.

V průměru zhruba o 12 procent podraží domácnostem na základě rozhodnutí regulačního úřadu cena plynu, takže průměrná domácnost tak zaplatí měsíčně řádově o desetikoruny více.

Cena se zvyšuje i pro teplárny, které jako palivo používají právě plyn a prodávají domácnostem teplo. "Zdražení plynu se do cen tepla může promítnout až ve výši 3,5 procenta. Ale nedá se říci, že všechny teplárny cenu opravdu zvýší, záleží, jak je ta která společnost finančně silná nebo zda si zdražení ještě může dovolit," uvedl Pavel Kaufmann z Teplárenského sdružení.

K 1. červenci se domácnostem a menším podnikatelům také mění sazebník cen elektřiny, které se nově odvíjejí od velikosti jističe. V průměru se hladina cen elektřiny nemění. Některé domácnosti však výměnou jističe či zvolením jiné sazby ušetří, nebo naopak zaplatí více. Například majitelé domů, kde je kapacita na fungování několika velkých spotřebičů typu sauny či bazénku najednou, mohou zaplatit až o 150 korun měsíčně více.

Nájmy: naposledy jistota
Nejméně za posledních šest let, ale přesto podraží regulované nájmy. Ministerstvo financí letos naposledy rozhodlo, že maximální růst může být až čtyři procenta, což ve většině měst znamená zdražení až o desítky korun měsíčně. Regulace nájmů se má zcela uvolnit již v lednu příštího roku, zatím však není jasné, jak bude fungovat. Poslanci totiž nový zákon o nájemném neschválili a ministerstvo financí začalo připravovat jen prozatímní vyhlášku, s níž dopředu majitelé domů nesouhlasí.

Daně přitíží motoristům
S cenami také souvisí novela zákona o spotřebních daních. Stát se rozhodl začít vybírat daň kromě paliv i z maziv, což se dotkne i motorových olejů. Na každý litr činí daňová sazba zhruba osm korun.

"Do ceny motorových olejů to promítneme v plné výši, ovšem otázka je, co se stane u prodejců. Většina se totiž již oleji předzásobila, a tak ceny nemusí vzrůst hned," uvedl ředitel kolínského výrobce olejů Koramo Ivan Souček. V jednání je nyní další novela zákona, jejímž cílem je, aby se spotřební daň platila jen u maziv, které je možné zaměňovat s palivy. Pro motorové oleje by se tedy daň zrušila.

Schválená novela zákona, pouze s odkladem od srpna, také mění systém spotřební daně na cigarety. "Zdraží nejlevnější a nejdražší cigarety. Rozpětí odhaduji na padesát haléřů až pět korun na krabičku," uvedl zástupce jedné z tabákových firem. Ceny se také budou tisknout přímo na kolek nalepený na krabičce. Nebude už možné, aby v restauraci stála o 20 korun více než v trafice.

Velké změny by se měly vlivem nové vyhlášky ministerstva zdravotnictví objevit od července v cenách léků. Zdravotní pojišťovny totiž u některých léků mění částky, které pacientům za léky proplácí, a které si musí naopak zaplatit sami. Výhody získají například diabetici, více budou muset naopak platit lidé s vyšším tlakem či astmatem. Některá města chystají od července také zvýšení jízdného v městské hromadné dopravě kvůli předchozímu růstu cen pohonných hmot. Například Hradec Králové a Pardubice zdraží jízdenku ze sedmi korun na osm.