Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi bankrotují třikrát více než loni

  15:27aktualizováno  15:27
Na Čechy začíná citelně dopadat ekonomická krize. Svědčí o tom mimo jiné narůstající fronta lidí, kteří pod dohledem soudu bankrotují. Řada dlužníků, kteří už nejsou schopni splácet své dluhy, se za posledních devět měsíců rozšířila více než třikrát v porovnání s loňským rokem. Vyplývá to z informací společnosti Czech Credit Bureau (CCS).
Bankrot. Ilustrační foto.

Bankrot. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zatímco loni soudy poslaly od ledna do konce září do konkurzu 496 lidí, letos to už bylo přes 1600. Jen v září bylo vyhlášeno 287 osobních bankrotů, což je vůbec nejvíce od zahájení činnosti insolvenčního rejstříku.

Analytička CCB Věra Kameníčková si rychlý nárůst bankrotářů vysvětluje dvěma faktory. Jednak tím, že možnost oddlužit se vznikla teprve v roce 2008 a do podvědomí lidí se tak dostala až letos. "Růst však částečně přisuzujeme i současné nepříznivé ekonomické situaci," dodala vedoucí analytického oddělení.


Příběh bankrotáře

Jiří Škarda prochází osobním bankrotem a říká, že jeho život je "zlatý" ve srovnání s tím, co prožíval, když mu dluhy stále jen rostly. Jeho zkušenosti čtěte zde

Podle ní se počet osobních bankrotů bude zvyšovat i nadále. Příčinou bude rostoucí nezaměstnanost, relativně pomalý vývoj mezd a slabý ekonomický výkon.

Za pravdu jí dává počet žádostí o oddlužení, které evidují ti, kteří osobní bankroty povolují - insolvenční soudci. Od ledna do září se jim jich na jejich stolech nakupilo přes dva a půl tisíce, tedy téměř dvojnásobné množství než před rokem. 

Každý měsíc se přitom tempo dlužníků, kteří se utápějí ve svých půjčkách, zrychluje. Loni v září požádalo soud o oddlužení přes sto lidí. Letos to už bylo čtyřikrát více, přesně 440, což je rekordní počet od zahájení činnosti insolvenčního rejstříku.

Na rostoucí počet dlužníků se připravují také dražební síně. - čtěte Dražebníkům přibude práce, počet exekucí stoupne o třetinu

komu soud povolí bankrot

Soud povolí osobní bankrot jen těm lidem, kteří jsou v následujících pěti letech schopni svým věřitelům splatit alespoň třicet procent svých dluhů. Člověk, kterému soud oddlužení povolí, dostává ze své mzdy jen životní minimum a zbytek jde na umoření dluhů, do kterého se počítá i odměna insolvenčního správce, který celé oddlužení vede.

Po schválení novely insolvenčního zákona může soud nechat dlužníkovi i víc peněz než životní minimum. Je totiž pravděpodobné, že bankrotovat začnou i bohatší lidé ze střední třídy.

Institut osobních bankrotů funguje v tuzemsku od loňského ledna. Jeho cílem je usnadnit život lidem, kteří přecenili své schopnost splácet půjčky.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Restituční ping-pong o lukrativní pozemky v Praze skončil, žena neuspěla

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na pozemky v Praze na Žižkově...

Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty.

Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát...

Najdete na iDNES.cz