Češi budou mít šrotovné. Sněmovna schválila čtyři protikrizová opatření

  10:07aktualizováno  16:02
Čeští motoristé se po vzoru okolních zemí dočkají šrotovného. Jeho zavedení, které je součástí sociálnědemokratického protikrizového návrhu, dnes schválila Poslanecká sněmovna. Odsouhlasila také návrhy ODS, tedy slevy na sociálním pojištění, novelu o daních z příjmu i insolvenční zákon.
Šrotovné představuje příspěvek při nákupu nového, ekologicky šetrného vozidla výměnou za likvidaci starého vozu. Ilustrační foto

Šrotovné představuje příspěvek při nákupu nového, ekologicky šetrného vozidla výměnou za likvidaci starého vozu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jednotlivé schválené zákony jsou výsledkem dohody ČSSD a ODS, kdy sociální demokraté výměnou za šrotovné byli ochotni podpořit vládní návrhy.

Jedním z nich je například novela o dani z příjmu. Má například zamezit aktuálním problémům s dvojím zdaněním lidí pracujících v zahraničí. Nově by mělo platit, že pokud své příjmy ze zaměstnání v zahraničí také v této cizí zemi zdanili a ČR má s touto zemí příslušnou smlouvu, už by je v tuzemsku nezdaňovali.

Všechny zákony nyní míří do Senátu a následně k podpisu prezidenta republiky. Podle některých odborníků ale měly přijít mnohem dříve.

Většina opatření je smysluplných a celkové náklady přijatelné, míní podle agentury ČTK analytik Patria Finance David Marek. Největší slabinou balíčku je prý načasování. Dnešní data o HDP ukázala, že měl být navržen a schválen na konci loňského roku, aby ekonomice pomohl v její nejtěžší hodině. Z konkrétních opatření lze podle něj jako nejvíce užitečné vyzdvihnout zrychlené odpisy a snížení sociálního pojištění. Naopak naprosto zbytečným, dokonce spíše škodlivým opatřením je šrotovné, doplnil.

Peníze na šrotovné půjdou z rozpočtu

Právě zákon o šrotovném vyvolal největší diskusi. Nakonec byl však schválen. Částka 30 tisíc korun se bude vyplácet při nákupu nového auta s cenou do 500 000 korun výměnou za likvidaci vozu staršího deseti let. Nebudou o něj však moci požádat firmy a podnikatelé.

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík prosadil, aby peníze nebyly vypláceny ze Státního fondu životního prostředí. Příspěvek poskytne vláda ze státního rozpočtu.

            KTERÉ ZEMĚ MAJÍ V SOUČASNÉ DOBĚ ŠROTOVNÉ   
 Země  Platnost  Částka  Podmínky
Francie   od ledna 09  1 000/200 eur  min. 10 let starý
Lucembursko   od ledna 09  1 500/2 500 eur  min. 10 let
Německo  leden až max. prosinec 09  2 500 eur  min. 9 let
Nizozemsko  platí jen v Haagu  1 000 eur  výroba před rokem 1991
Portugalsko     1 000/1 250 eur  10-15 let
Rakousko    od dubna 09 do prosince 2009  1 500 eur  min. 13 let, max 30 000 aut
Rumunsko    leden 09  790 eur  12 let
Španělsko    srpen 2008  1 800 eur  min. 10 let

Bursíkův návrh podporuje také současný ministr životního prostředí Ladislav Miko. "Pokud by fond musel platit šrotovné, projeví se to snížením podpory obcím a krajům," uvedl Miko. Obce by pak musely například zateplení nebo výstavby kanalizací financovat z vlastních zdrojů.

S čerpáním peněz z rozpočtu nesouhlasil například exministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj by žádná vláda neměla prostředky na šrotovné zahrnovat do státního rozpočtu. "Ve fondu disponibilní prostředky existují, v rozpočtu ne," řekl Kalousek.

Odborníci se zavedením šrotovného vesměs souhlasí. "Z pohledu růstu prodejů ho samozřejmě vítám. Jedná se však o opatření, které zvýhodňuje pouze určité výrobce, prodejce a spotřebitele. Protože trh nových automobilů v ČR není příliš velký, zavedení šrotovného u nás patrně nebude významným přínosem pro nastartování ekonomiky jako celku, byť prodej konkrétních automobilů to určitě podpoří," uvedl Ladislav Juza ze společnosti PricewaterhouseCoopers.

Také Hospodářská komora ČR uvedla, že schválení protikrizových návrhů je dobrou zprávou pro český průmysl.

Sociálnědemokratický protikrizový návrh kromě šrotovného počítá také se zrychlením odpisů nebo prodloužením doby podpory v nezaměstnanosti.

Zaměstnanci se dočkají slev na sociální pojištění

Sněmovna dnes schválila také opatření, které má podnikatelům snížit náklady na práci. Stát má přijít až na 18 miliard korun, o které Česko vybere méně do státního rozpočtu. Zákon pochází z pera NERV. Sociální demokraté s ním původně ostře nesouhlasili.

Opatření by mělo částečně chránit před propouštěním až sedmdesát procent zaměstnanců v Česku s nižší než průměrnou mzdou.

Největší slevu na sociálním pojištění by získaly firmy za zaměstnance s minimální mzdou ve výši osmi tisíc korun. Z ní nyní odvádějí státu další dva tisíce korun (25 procent) na sociálních odvodech. - více čtěte Nová sleva na sociálním pojištění: až 700 korun měsíčně

U těchto pracovníků se uvažuje o slevě ve výši až 700 korun měsíčně. Čím by měl pracovník mzdu vyšší, tím nižší by byla i sleva. Zcela zmizet by měla mírně nad průměrnou mzdou ve výši třiadvaceti tisíc měsíčně.

Skláři získají výplaty

Jako poslední protikrizový návrh schválili poslanci novelu insolvenčního zákona, která by zaměstnancům skláren Bohemia Crystalex Trading měla získat zpět část měsíčních platů.

Novela má také zlepšit možnosti oddlužení čili splácení dluhu ve splátkách, které se bude vztahovat i na občany. Soud by mohl například v případě nepředvídatelných těžkostí dlužníka upravit režim splátek.

Sněmovna z vládní předlohy vyřadila pouze pasáž o úvěrovém financování firem v insolvenci, která by sice mohla pomoci desítce současných podniků v nouzi, ale zkomplikovala by dostupnost nových úvěrů a prodražila by je.

Bude mít šrotovné význam pro českou ekonomiku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. května 2009. Anketa je uzavřena.

NE 13895

ANO 1330

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Delfín, Tesla Colours i T3. NTM ukazuje sto let českého průmyslu

Výstava Made in Czechoslovakia byla zahájena v Praze 18. 10. 2018. Na...

Od čtvrtka se v Národním technickém muzeu můžete podívat na exponáty výstavy Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který...

Nekonečný boj s plasty. Igelitky zdarma zmizely, zůstaly stovky milionů sáčků

Ilustrační snímek

Zatímco igelitkám už vyhlásili obchodníci i státy boj, mikrotenové sáčky zatím přežívají. Jejich postupné nahrazování...

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...Najdete na iDNES.cz