Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou největšími zastánci volného trhu

  1:00aktualizováno  1:00
Češi se asi stále nemohou nabažit svobodného podnikání. Z deseti zemí Unie, které reprezentují 85 procent populace EU, vycházejí jako největší zastánci liberální tržní ekonomiky. Ostatní Evropané podporují tržní ekonomiku rovněž, ale více mluví o omezeních a o solidaritě se slabými.

Vyplývá to z průzkumu o evropských hodnotách a pocitech, který vypracovaly společnost Euro RSCG a výzkumný institut TSN Sofres. V úterý ho zveřejnil francouzský deník Le Figaro.

"Při takových průzkumech hodně záleží na náladě, na tom, kdo je právě u moci. Mnoho bych z toho nevyvozoval, za pět let by mohl průzkum dopadnout jinak," říká Petr Mach z Liberálního institutu.

Podobně liberální jako Češi jsou v současnosti i Poláci nebo Finové. Naopak Britové se proti očekávání vyslovili pro kontrolovanou tržní ekonomiku, Francouzi už tradičně podporují silný sociální model.

Většina respondentů věří, že konkurence má pozitivní vliv na ekonomický růst a zaměstnanost. A dvě třetiny oslovených míní, že usilování o zisk je pro celou společnost prospěšné.

O růst a zaměstnanost by se však podle obyvatel Unie nemělo usilovat za každou cenu, ochrana přírody musí dostat přednost. Stát má v takových případech podle nich do pravidel trhu zasahovat a být solidární.

Až 85 procent oslovených Evropanů volá po přístupu ke zdravotní péči pro všechny zdarma a 63 procent lidí vyžadují existenci minimální mzdy. Podle nich se tak evropská ekonomika nejlépe ubrání globalizaci.

Více než polovina lidí si navíc přeje, aby zůstala uzákoněná pravidla pro přijímání zaměstnanců i propouštění. V tom jsou Češi opět výjimkou a raději by pracovní trh uvolnili.

Nejednotní jsou lidé v názoru na otevření pracovního trhu a příchodu cizinců za prací. Celkem 53 procent je proti přijímání dalších imigrantů, 44 procent je pro.

Evropané nejsou příliš velcí optimisté, pokud jde o vědecko-technický pokrok. Více než polovina si myslí, že nové technologie a vynálezy nepřinesly mnoho pozitivního.

V souvislosti s předpokládaným slabým růstem evropské ekonomiky panuje mezi obyvateli Evropské unie určitá nevraživost vůči Spojeným státům a Asii.

"Většina Evropanů a zejména Francouzi (75 procent) si myslí, že zítra bude hůře než dnes, zatímco u Američanů je to půl na půl," poznamenal Stéphane Fouks, šéf francouzské agentury Euro RSCG, která má pobočku i v Česku.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. Rostou i nadále

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Najdete na iDNES.cz