Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou pesimisté, čekají tvrdý dopad reforem

  11:18aktualizováno  11:18
Většina Čechů nevidí svou budoucnost zrovna v růžových barvách. Obávají se, že se jejich ekonomická situace v příštím roce ještě zhorší. Navíc si myslí, že vláda bude dál škrtat. Lepší náhled na stav financí mají hlavně mladší lidé a muži.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Více než tři čtvrtiny lidí očekávají zhoršení celkové ekonomické situace v zemi, necelá polovina lidí se obává, že i oni osobně se budou mít hůře než letos. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro jedenácté Fórum Zlatá koruna, které má MF DNES k dispozici. Tazatelé oslovili 1 003 lidí starších 18 let.

Češi jsou pesimisté a čekají tvrdý dopad reforem

Češi jsou pesimisté a čekají tvrdý dopad reforem.

Ve zlepšení situace doufá jen dvacet procent dotázaných. Šlo hlavně o mladší ročníky ve věku 18-24 let, ve skupině optimistů mají také navrch muži. Mezi mladými čeká příští rok zlepšení téměř polovina dotazovaných.

Podle ředitele Zlaté koruny Pavla Doležala se nelze výsledkům divit, když se neobjevuje příliš optimistických zpráv o vývoji ekonomiky. "Opět se také ukazuje, že celkovou situaci ve státě vidí lidé hůře než svou vlastní," tvrdí Doležal, podle kterého je také z průzkumů patrné, že lidé věří více sami sobě než státu.

Jedním z důvodů, proč čekají Češi u sebe chudší rok, jsou vládní reformy. Sedmdesát procent lidí si myslí, že na jejich životní úroveň budou mít negativní dopad. Jen třináct procent si myslí, že na reformách vydělají. Podobně jako u odhadu vývoje na příští rok jsou optimisty hlavně mladší lidé a více mužů než žen.

Záplata na prázdnou kasu? Méně korupce

Pro vládu z průzkumu vychází i jedna "pozitivní" informace: lidé jsou zjevně připraveni ještě na další vyšší zdanění a škrty: devadesát procent tazatelů očekává, že opatření na snižování deficitu veřejných financí letos rozhodně nekončí. Jen šest procent si myslí, že už další balíčky reforem nebudou.

Pro politiky může být studium průzkumu přínosné čtení. Korupce je totiž u lidí zjevně atraktivní téma, téměř polovina v jejím zamezení vidí možnost, kde získat chybějící peníze do státního rozpočtu. Třetina lidí by šetřila tím, že by zeštíhlela státní správu. Devět procent lidí vidí možný příjem do státní kasy ve zdanění hazardu.

I přes velký zájem o dluhopisy pro domácnosti Češi v průzkumu nepovažují státní obligace jako příliš atraktivní investici v době krize. Podle průzkumu by své volné peníze nejlépe investovali do zlata nebo nákupu nemovitostí. Za dobrou investici považuje také 14 procent dotazovaných investici do výchovy a vzdělání potomků.

Podobně, jako je zadlužený stát, i tuzemské domácnosti žijí na dluh. Podle průzkumu má dluhy sedm z deseti českých domácností. Nejvíce je zadlužená skupina domácností s průměrnými čistými příjmy mezi 20 až 40 tisíci korunami měsíčně.

Nejčastěji si lidé půjčují částky do půl milionu korun, s rostoucími příjmy roste i výše úvěrů. "Výzkum potvrzuje dlouhodobé trendy finančního chování populace, kdy střední příjmová třída nejčastěji řeší financování nebo dofinancování bydlení, popřípadě vyšší spotřebitelské úvěry," říká o výsledcích Michal Straka z agentury Ipsos.

Diskutující na Zlaté koruně se mají v úterý zabývat hlavně dopady dluhové krize v Evropě a vývojem ekonomiky v příštím roce.

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Najdete na iDNES.cz