Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou pesimisté, čekají tvrdý dopad reforem

  11:18aktualizováno  11:18
Většina Čechů nevidí svou budoucnost zrovna v růžových barvách. Obávají se, že se jejich ekonomická situace v příštím roce ještě zhorší. Navíc si myslí, že vláda bude dál škrtat. Lepší náhled na stav financí mají hlavně mladší lidé a muži.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Více než tři čtvrtiny lidí očekávají zhoršení celkové ekonomické situace v zemi, necelá polovina lidí se obává, že i oni osobně se budou mít hůře než letos. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro jedenácté Fórum Zlatá koruna, které má MF DNES k dispozici. Tazatelé oslovili 1 003 lidí starších 18 let.

Češi jsou pesimisté a čekají tvrdý dopad reforem

Češi jsou pesimisté a čekají tvrdý dopad reforem.

Ve zlepšení situace doufá jen dvacet procent dotázaných. Šlo hlavně o mladší ročníky ve věku 18-24 let, ve skupině optimistů mají také navrch muži. Mezi mladými čeká příští rok zlepšení téměř polovina dotazovaných.

Podle ředitele Zlaté koruny Pavla Doležala se nelze výsledkům divit, když se neobjevuje příliš optimistických zpráv o vývoji ekonomiky. "Opět se také ukazuje, že celkovou situaci ve státě vidí lidé hůře než svou vlastní," tvrdí Doležal, podle kterého je také z průzkumů patrné, že lidé věří více sami sobě než státu.

Jedním z důvodů, proč čekají Češi u sebe chudší rok, jsou vládní reformy. Sedmdesát procent lidí si myslí, že na jejich životní úroveň budou mít negativní dopad. Jen třináct procent si myslí, že na reformách vydělají. Podobně jako u odhadu vývoje na příští rok jsou optimisty hlavně mladší lidé a více mužů než žen.

Záplata na prázdnou kasu? Méně korupce

Pro vládu z průzkumu vychází i jedna "pozitivní" informace: lidé jsou zjevně připraveni ještě na další vyšší zdanění a škrty: devadesát procent tazatelů očekává, že opatření na snižování deficitu veřejných financí letos rozhodně nekončí. Jen šest procent si myslí, že už další balíčky reforem nebudou.

Pro politiky může být studium průzkumu přínosné čtení. Korupce je totiž u lidí zjevně atraktivní téma, téměř polovina v jejím zamezení vidí možnost, kde získat chybějící peníze do státního rozpočtu. Třetina lidí by šetřila tím, že by zeštíhlela státní správu. Devět procent lidí vidí možný příjem do státní kasy ve zdanění hazardu.

I přes velký zájem o dluhopisy pro domácnosti Češi v průzkumu nepovažují státní obligace jako příliš atraktivní investici v době krize. Podle průzkumu by své volné peníze nejlépe investovali do zlata nebo nákupu nemovitostí. Za dobrou investici považuje také 14 procent dotazovaných investici do výchovy a vzdělání potomků.

Podobně, jako je zadlužený stát, i tuzemské domácnosti žijí na dluh. Podle průzkumu má dluhy sedm z deseti českých domácností. Nejvíce je zadlužená skupina domácností s průměrnými čistými příjmy mezi 20 až 40 tisíci korunami měsíčně.

Nejčastěji si lidé půjčují částky do půl milionu korun, s rostoucími příjmy roste i výše úvěrů. "Výzkum potvrzuje dlouhodobé trendy finančního chování populace, kdy střední příjmová třída nejčastěji řeší financování nebo dofinancování bydlení, popřípadě vyšší spotřebitelské úvěry," říká o výsledcích Michal Straka z agentury Ipsos.

Diskutující na Zlaté koruně se mají v úterý zabývat hlavně dopady dluhové krize v Evropě a vývojem ekonomiky v příštím roce.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz