Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi mají proti jiným Evropanům méně dovolené

  1:00aktualizováno  1:00
V dovolené Česko stále zaostává za Evropou. "Vy máte jen dvacet dní dovolené? To vás lituju," říká Martin Eckert, archeolog z německého Hamburku. "U nás mám jako státní zaměstnanec nárok na 28 dní a k tomu máme hodně státních svátků."
Velké podniky nebo prosperující firmy často dávají zaměstnancům týden dovolené navíc. Ilustrační foto.

Velké podniky nebo prosperující firmy často dávají zaměstnancům týden dovolené navíc. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Uzákoněné minimum - 4 týdny placeného volna - řadí Česko spolu s Belgií, Itálií či Slovinskem na poslední místo mezi zeměmi Evropské unie.

Nejlépe se mají Rakušané, Dánové a Španělé, kterým stát zaručuje šestitýdenní odpočinek.

Tak dlouhého volna si v Česku neužívá téměř nikdo, pětitýdenní odpočívání však bývá stále běžnější zaměstnaneckou výhodou. Užívají si jí hlavně zaměstnanci ve velkých podnicích a ve firmách, kterým se daří nebo jež si potřebují zaměstnance udržet, aby je nepřetáhla konkurence.

"Firem, které dávají pět týdnů dovolené, pomalu přibývá," říká Zdeněk Liška ze Svazu průmyslu. Podle statistik z více než tisícovky podniků, kde existuje kolektivní smlouva, jich tři čtvrtiny svým zaměstnancům poskytují pátý týden dovolené.

Delší dovolené ekonomiku nepoloží
Další týden navíc pak mohou dostat lidé, kteří vykonávají práce "zvlášť obtížné nebo zdraví škodlivé". Na takzvanou dodatkovou dovolenou mají nárok třeba lidé pracující pod zemí při těžbě nerostů, ražení tunelů či ošetřovatelé duševně nemocných a postižených.

Pokud by se zavedla pětitýdenní dovolená plošně, ekonomiku by to podle analytiků výrazně nezpomalilo. "V roce zavedení by HDP rostl pomaleji, protože by lidé ve srovnání s předcházejícím rokem v práci trávili méně času, v dalších letech by se ale růst vrátil na stejnou úroveň," předpokládá David Marek z Patria Finance.

Módou se v posledních letech stala možnost využít "sick day". "Pokud zaměstnance přepadne nevolnost, nemusí běžet k lékaři pro uznání neschopnosti, ale firma mu umožní několik dnů zůstat doma a být placený stejně, jako by byl v práci," vysvětluje Lenka Hronková z personální agentury Openn.

Stále více firem také rozdává dovolenou za zásluhy a zohledňuje počet odpracovaných let. Ze zákona to bylo v Česku povinné ještě před šesti lety. V Polsku, Rakousku a na Slovensku podobné ustanovení stále platí.

"Pro zaměstnance, kteří mají odpracováno 15 let, se délka dovolené prodlužuje na pět týdnů," říká mluvčí slovenského ministerstva práce Olga Škorecová.

13 svátků, ale 12 dní volna
Počet dnů, kdy lidé nemusí chodit do práce, zvyšují také státní svátky. V jejich počtu patříme k evropskému průměru. Česko má však jednu raritu - 13 státních svátků slavíme ve 12 dnech.

Na první lednový den připadá kromě Nového roku také výročí založení České republiky, o jehož existenci málokdo tuší. Počet svátků se ovšem zdaleka nerovná počtu volných dnů navíc. Protože jich pokaždé několik připadá na víkendové dny, přidají každý rok mezi osmi a deseti dny volna.

Platí také pravidlo, že v období okolo státních svátků se vybírá mnohem víc dovolené. Příkladem jsou státní svátky na začátku července, které si mnozí prodlouží až na devítidenní odpočinek.

"Mezírky mezi svátky jsou velmi oblíbené," potvrzuje jednatelka personální agentury Axial Kristina Stiefelová.

A nejen u Čechů. Například Poláci si rádi udělají dlouhé volno na začátku května. Ke státním svátkům, které u severních sousedů připadají na 1. a 3. května, si přiberou pár dalších dnů a vznikne také až devítidenní volno, které Poláci nazývají majówka.

Je to pro ně jedno z hlavních období volna mimo prázdniny. O jeho popularitě svědčí i to, že internetovou doménu www.majowka.pl zakoupil spekulant a nabízí její odprodej.

Irové zase automaticky přesouvají svůj Den svatého Patricka (17. března) na pondělí, pokud připadne na některý z víkendových dnů.

Delší volno si nadělují kolem Vánoc v Rusku. Nový zákoník práce nařizuje novoroční volno trvající od Nového roku až do 5. ledna. Hned den poté však Rusové slaví pravoslavné Vánoce, kdy se do práce také nechodí.

Když jako letos po Vánocích následuje víkend, mohou si miliony tamních obyvatel užít více než týden neočekávaného volna navíc.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Na úřadech se na energiích prohospodaří půl miliardy ročně, uvádí analýza

Mytí oken krajského úřadu zabere skupině pracovníků zhruba týden. Využívají při...

Více než tři čtvrtiny budov vládních institucí v Česku nehospodaří efektivně s energií. Ztráta představuje zhruba půl...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz