Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Češi mohou volně pracovat v Německu a Rakousku, zájem je o IT odborníky

  • 176
První máj definitivně otevře pracovní trh Německa a Rakouska pracovníkům ze zemí, které do EU přistoupily v roce 2004. Kromě Čechů se z toho mohou těšit například i Slováci nebo Poláci. Odborníci se shodují, že k obří migraci pracovních sil nedojde. Lidé, kteří chtěli za hranicemi pracovat, už tak dříve udělali. Poptávka po některých profesích však u našich západních sousedů roste.

"Nepočítáme s odchodem většího množství lidí. Od roku 2004 se postupně otevíraly pracovní trhy všech evropských zemí a migrační potenciál ČR byl v tomto směru do značné míry vyčerpán," uvedl na počátku dubna ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Obří přesuny pracovníků nečeká ani Evropská komise. Eurokomisař pro zaměstnanost László Andor však řekl, že pracovní mobilita v zemích jako Německo či Rakousko pomůže překonat mezery, které se na tamních pracovních trzích zatím vyskytují.

Němečtí i rakouští zaměstnavatelé už na odstranění posledních překážek reagují. "Za poslední tři měsíce je na portále Jobs.cz patrný meziroční nárůst vystavených pozic jak v Rakousku, tak především v Německu," uvedla Eva Kotýnková ze společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz.

Němci i Rakušané chtějí hlavně IT odborníky

Podle Kotýnkové je v Německu zájem především o odborníky v oblasti informačních technologií a strojírenství, o zaměstnance v prodeji a obchodu i o pracovníky ve zdravotnictví. "Zájem je o vývojáře, analytiky a projektové manažery. Registrujeme i růst vypsaných nabídek o práci lékaře, ošetřovatele a pečovatele," uvedla Kotýnková.

Rakušané potom, kromě IT specialistů, podle Kotýnkové hledají zaměstnance do ubytovacích služeb. "Rakouské hotely hledají lidi na pozice manažerů, koordinátorů ale i hospodyň a dalšího personálu," sdělila manažerka. Dveře otevřené mají podle Kotýnové v Rakousku také ekonomicky vzdělaní manažeři i lidé na hlídání dětí a hospodyně.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí jsou Češi národem, u kterého je mobilita pracovní síly na nízké úrovni. Loni pracovalo v Německu přes 14 tisíc občanů ČR, v Rakousku jich působilo pět a půl tisíce. Zádrhelem pro zaměstnávání našinců v těchto zemích je podle úřadu i jazyková bariéra.
   
Poslední překážky vstupu na pracovní trh v Německu a Rakousku spočívaly především v administrativní zátěži. Zájemce o práci si musel vyřídit pracovní povolení. To už od května nebude potřeba.