Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi možná budou platit daň na hlavu

  17:39aktualizováno  17:39
Liberální institut doporučuje vládě radikální změnu daňového systému. Podle jeho představy by dosavadní progresivní daň z příjmů fyzických osob, kdy osoby s vyššími příjmy platí také vyšší daně, byla nahrazena daní na hlavu. Ředitel institutu Libor Ševčík míní, že zvyšování daní není správnou cestou ke zvýšení příjmů státního rozpočtu. Naopak podněcuje lidi k daňovým únikům. Ševčík navrhuje také výrazně snížit daň z příjmů právnických osob a sblížit sazby daně z přidané hodnoty.Vyplatilo by se vám platit roční daň 20 000 korun na hlavu? Hlasujte v ANKETĚ.

Při výběru daně na hlavu by každý podle institutu zaplatil asi dvacet tisíc korun za rok, kromě školáků, studentů, důchodců nebo nezaměstnaných. Zmizela by motivace lidí s vyšší příjmy k tomu, aby daně neplatili.

Snížit daně chtějí všichni, až na Mertlíka
Ministr financí Pavel Mertlík chce řešit zvyšující se deficit omezením výdajů a zvýšení horní hranice pro zdaňování příjmů občanů z 32 na 35 procent.

Vláda ČSSD ale už v tomto volebním období daně zvýšit nemůže, protože se k tomu zavázala ve smlouvě s ODS.

"Růst sazby o tři procenta pro snížení deficitu nestačí, protože tuto mezní sazbu
platí zanedbatelné procento občanů, kteří své daňové zatížení umí za pomocí daňových poradců optimalizovat," oponuje Ševčík.

Proti vyrovnávání narůstajících výdajů veřejných rozpočtů zvyšováním daní se postavil také předseda rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Vlastimil Tlustý (ODS).

Sám přichází s protinávrhem na zavedení takzvané rovné daně. "Platila by jedna sazba pro fyzické i právnické subjekty, zhruba mezi patnácti až dvaceti procenty," uvedl Tlustý.

Pro snížení daňové zátěže je i poslanec Unie Svobody Ivan Pilip. Daň z příjmů právnických osob by podle něj měla postupně klesnout na 20 až 25 procent z dnešních 31 procent.

Snižte daně o třetinu a budete bohatí
Ševčíkova představa o snížení daní z příjmů právnických osob je radikální - z jedenatřiceti procent na deset procent. Počítá s tím, že firmy přestanou odcházet do daňových rájů.

Naopak Česko se daňovým rájem stane a přiláká zahraniční investory. To by mělo rozpočtu přinést až sedmnáct miliard korun ročně.

Liberální institut prosazuje i pro postupné sbližování sazeb daní z přidané hodnoty, které by časem splynuly v jedinou šestnáctiprocentní sazbu od roku 2007. Potraviny by přitom byly určitou dobu od DPH osvobozeny.

Se sjednocováním sazeb souhlasí opozice. "Ideální by byla jedna sazba," podotkl Tlustý. Není ale vyřešeno skokové zdražení základního zboží a služeb.

"Jedinou cestou ke snížení deficitu veřejných financí je šetřit a nevyhazovat peníze na oddlužení podniků, které nejsou schopné přežít. Také nemáme na tak štědrou sociální politiku," zdůraznil Ševčík.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Najdete na iDNES.cz