Pelješac, Chorvatsko

Pelješac, Chorvatsko | foto: Profimedia.cz

Češi nakupují byty u moře i v Alpách, leckde vyjdou levněji než v Praze

  • 97
Bydlení s výhledem na moře v­ současnosti leckde vyjde levněji než v Praze. Návratnost investice přitom bývá zhruba stejná. Není proto divu, že Češi své úspory čím dál častěji ukládají do nemovitostí v cizině. Prodeje rostou meziročně o jednotky až desítky procent, vyplývá z průzkumu MF DNES mezi firmami, které nabízejí reality v zahraničí.

Nový apartmán v první linii u Černého moře v bulharském Primorsku vyjde na 100 tisíc eur, zhruba 2,6 milionu korun. Jinde se dá nakoupit ještě levněji a dostat se k tisíci eurům za metr čtvereční, tedy na 1,6 milionu korun za šedesátimetrový byt.

Bulharsko je hit poslední doby, stálicemi jsou pak Chorvatsko a lyžařská střediska v rakouských Alpách. Zdaleka přitom nejde jen o ­přepychová milionářská sídla.

Nárůst o desítky procent z roku na rok hlásí realitní společnost Alexandria Real, která je sesterskou firmou stejnojmenné cestovní kanceláře. Podle ředitele Martina Pinla prodeje prudce rostou poslední tři roky, v dlouhodobě žádaném Chorvatsku zhruba dvacetiprocentním tempem.

V Bulharsku loni prodeje bytů vyskočily z ­pouhých tří prodaných apartmánů na třicet. „Bulharsko je zpět mezi oblíbenými destinacemi cestování. Přicházejí investoři, protože se tam dá dojet, a navíc je spolu s­ Chorvatskem zemí, kde je relativně bezpečno,“ vysvětluje Pinl.

Mezi nejoblíbenější destinace řadí Bulharsko s Chorvatskem i společnost RE/MAX. Tyto dvě země tvoří většinu jejích prodejů. „Zájem o ­apartmány v Bulharsku se v poslední době zvedl,“ potvrzuje Miroslav Herain, spolumajitel RE/MAX Commercial a RE/MAX Concierge. Kromě bezpečí nahrávají zájmu o ­tuto zemi nižší ceny.

Nový byt je jistota

České realitky nabízejí především nové byty od developerů, kteří jsou ochotni vzít si je do zpětného pronájmu. Čistý roční výnos u apartmánů v Bulharsku v dobré kvalitě se podle Pinla pohybuje mezi 4 a 7,5 procenta, v Chorvatsku do pěti procent. Starší byty mají nižší pořizovací cenu, nicméně majiteli mohou přinést další starosti kvůli nákladům na rekonstrukci.

Lidé v Praze přestávají kupovat nové byty. Jsou pro ně už příliš drahé

„Jsou i klienti, kteří chtějí byt u­ moře, ale je jim jedno, že budou deset kilometrů dojíždět a nemovitost je ve špatném stavu. V tom případě se dá apartmán v Chorvatsku či Španělsku pořídit už za 50 tisíc eur,“ říká Hana Čmakalová, ředitelka realitní firmy Domus Global, které též rostou prodeje v posledních letech dvouciferným tempem. Španělsko nicméně obecně patří už ke dražším přímořským státům, stejně jako Itálie a Francie.

Kromě letovisek se Češi zajímají o­ koupi domů či­ apartmánů v rakouských Alpách. Jsou dostupné vzdáleností i cenou a na rozdíl od bytů v přímořských resortech lze těžit z jejich pronájmu celoročně.

„Češi rádi lyžují a v Rakousku je dobře nastaven systém správy a dalšího pronájmu nemovitosti,“ vysvětluje jednatel společnosti Rellox Jan Rejcha s tím, že není problém byt koupit, pronajímat přes místní firmu a v podstatě jen jednou ročně podepsat daňové přiznání.

Alpské apartmány vynášejí podle Rejchy až pět procent ročně před zdaněním. Zhruba tolik mohou vynést byty na okraji Prahy, které patří z hlediska poměru ceny a výnosu k těm nejvýhodnějším v metropoli. „U vhodně zvoleného pražského bytu výnosy přesahují pět procent ročně. Samozřejmostí musí být velmi dobrá dopravní dostupnost a občanská vybavenost v nejbližším okolí,“ uvedl ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Bydlení v rakouských Alpách lze podle Rejchy sehnat už za 70 až 80­ tisíc eur (do 2 milionů korun), zájem je však především o dražší apartmány s průměrnou cenou okolo několika set tisíc. Prodeje Relloxu loni stouply řádově o procenta. Společnost loni prodala celkem 41 nemovitostí v zahraničí za téměř 471 milionů korun. Průměrná cena dosáhla 11,5 milionu korun.

Smím, či nesmím pronajímat?

To, že se Češi ohlížejí spíše po lukrativnějších realitách v dobrém stavu, potvrzují i ostatní firmy. Pro realitky je to výhodnější, protože nemovitosti nabízejí v balíčku s dalšími službami, například překlady smluv, právním či daňovým poradenstvím nebo službami spojenými s dalším pronájmem. Zájemci jsou spíše lidé se středními a vyššími příjmy, kteří už v tuzemsku mají jednu či několik nemovitostí.

„Podnikatelé kupují dražší nemovitosti. Nejčastěji jsou to podnikatelé ve stavebnictví a přilehlých oborech, kteří si nemovitost dokážou více pohlídat i v otázce kvality. Jsou mezi nimi i advokáti, lékaři a vyšší manažeři ve firmách,“ popsala Čmakalová. Většina z nich financuje nákup z vlastních zdrojů, jeden až tři lidé z deseti si berou hypotéku u české banky.

Počty Čechů, kteří vložili peníze do zahraničních realit, nikdo neeviduje. Část lidí navíc nakupuje na vlastní pěst, leccos přitom může krajany zaskočit. Třeba Italové jsou zvyklí na bankovní šeky a v době podpisu kupní smlouvy už musí být uhrazena kupní cena.

Kromě toho by měl zájemce hledět i na způsob, jak je možné nemovitost využívat. „Je to zásadní. V rekreačních lokalitách - ať už v Alpách, či u moře­ - platí někdy omezení, že nemovitost buď musím pronajímat, a tedy ji nesmím užívat pro sebe, nebo ji naopak nesmím pronajímat,“ dodává Rejcha.