Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Češi nakupují auta a elektroniku, maloobchod v květnu vzrostl o 3,2 procenta

  • 16
Češi v květnu provětrali peněženky. Tržby obchodníků vzrostly meziročně o 3,2 procenta, a to hlavně díky prodeji aut a elektroniky. Rychlejší růst tržeb nyní brzdí především růst cen potravin a drahý benzin.

V květnu si výrazně polepšili hlavně internetoví prodejci, jejichž tržby vzrostly o 21 procent. Zvýšily se také útraty za prodej textilu, obuvi a elektroniky. Už třináct měsíců v řadě se zvyšují také tržby za prodej aut.

Lidé naopak šetří na potravinách, jejichž prodej brzdí především rostoucí ceny. "Ceny (potravin) půjdou nahoru zřejmě i v dalších měsících, protože produkce obilí bude i letos menší, než je světová poptávka, a tak tržby budou dále klesat," míní analytik Home Credit Michal Kozub.

Útraty brzdí hlavně strach lidí z toho, že krize ještě není za námi a ekonomická situace v Česku se může znovu zhoršit. Podle průzkumu společnosti PwC se lidé ani v následujících měsících nebudou chovat jako před krizí. Pryč je i bezhlavé utrácení.

"Jak ukázal nedávný průzkum PwC mezi generálními řediteli významných tuzemských společností, spotřebitelé budou v následujících letech klást mnohem větší důraz na poměr užitné hodnoty zboží či služby k ceně, kterou za ně zaplatí," míní odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.

Zatímco Čechům se nálada utrácet opatrně vrací, Slováci své výdaje dál škrtí. Tamním obchodníkům tržby v květnu klesly o 3,5 procenta a ani výhled pro další měsíce není optimistický. "Slovensko trápí poměrně vysoká inflace a obchody zaznamenávají i menší poptávku po potravinách," vysvětluje Kozub.


Témata: Home Credit, Inflace