Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi neumějí spořit, peníze jim leží na účtech

  1:00aktualizováno  1:00
Češi stále neumějí dobře spořit a většinu peněz nechávají roky ležet na běžných účtech s nízkými úroky. Přicházejí tak o desítky miliard ročně. Kromě účtů používají vkladní knížky, termínované vklady a stavební spoření. Třetina lidí dokonce nespoří vůbec.
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Naopak rizikovější, ale o to výnosnější investování do fondů je v Česku teprve v začátcích.

Zatímco celkový objem úspor domácností činí podle bankovních statistik přibližně 1,9 bilionu korun a jen na bankovních účtech to je bezmála jedna miliarda, v investičních fondech Češi měli ve druhém čtvrtletí letošního roku jen 240 miliard korun.

Podle ekonoma Aleše Michla je na Západě běžné, že domácnosti do fondů ukládají až třetinu svého jmění.

Opatrné spoření
Z průzkumu agentury GfK Praha pro společnost Raiffeisen Capital Management vyplývá, že zastánců tradičních způsobů spoření je mezi Čechy až 30 procent.

Podle tazatelů do této skupiny patří většinou lidé starší padesáti let, z chudších rodin a lidé ve větších městech.

Na tradičním způsobu ukládání peněz však lidé příliš nevydělají. U běžných účtů jsou nízké úroky, banky si účtují vysoké poplatky, svůj díl z uložených peněz ukousne i znehodnocení úspor kvůli inflaci, která nyní dosahuje zhruba tří procent.

Například loni činil průměrný výnos z bankovních vkladů pouze 0,8 procenta. Domácnosti tak inkasovaly ze svých vkladů v úhrnné hodnotě bilionu korun úroky ve výši osmi miliard.

"Kdyby se stejná částka investovala například do desetiletého státního dluhopisu, činil by výnos zhruba 36 miliard," uvedl ekonom David Marek z Patria Finance.

Počet lidí, které finančníci považují za odvážlivce, však pomalu roste. Takoví lidé hodně riskují, jsou schopni vsadit všechny volné peníze na jedinou kartu a očekávají rychlý výdělek.

Je jich zhruba jeden a tři čtvrtě milionu, tedy pětina všech lidí ve věku 15 až 79 let. Přibližně stejný počet je i začátečníků.

Naopak na rozmnožování svých úspor podle průzkumu rezignovalo zhruba 400 tisíc lidí. Jsou to většinou muži ve věku 40 až 59 let, kteří se podle výzkumníků řídí heslem "žít a nechat žít".

Utrácení jde lidem líp
Zatímco při různých možnostech spoření jsou Češi zdrženliví, v utrácení téměř nemají zábrany a neváhají se zadlužovat.

Česká národní banka na konci letošního června spočítala, že lidé bankám, splátkových a leasingovým firmám dluží bezmála 469 miliard. Očekává se, že ke konci roku tato suma překročí už 600 miliard. Půjčky tak rychle dohánějí objem vkladů, který ke konci června dosáhl 736,5 miliardy korun.

Šetří se pro případ nouze
Z výzkumu také vyplývá, že většina lidí spoří, aby se zabezpečila pro případný stav nouze.

Za nízký podíl peněz v investičních fondech podle Petra Gajduška z GfK může nízké povědomí lidí. Jen desetina lidí si myslí, že má o fondech dobré informace. Naopak přes 40 procent lidí o nich nemá ani ponětí.

Přesto se ve fondech točí nemalé peníze. Jen loni do nich lidé poslali 56 miliard korun. Podle bankéřů investoři vyžadují především průhlednost, protože si mnozí ještě pamatují na divoké časy na začátku 90. let v období kuponové privatizace.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Kultovní Májku Češi mažou i v dnešní biodobě, je extrémně trvanlivá

Podniková prodejna Hamé v Kunovicích nabízí kolem 700 produktů.

Paštiky Májka se na Moravě vyrábějí přes padesát let. Teoreticky je možné i ty první vyrobené pozřít ještě dnes. V...

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz