Češi odkládají nákup vánočních dárků, stěžují si obchodníci

  13:52aktualizováno  13:52
Pro obchodníky začnou letošní Vánoce se zpožděním. Říjen a listopad se totiž v tržbách nevyvíjely tak, jak by si před nejdůležitějšími svátky v roce představovali. Proč, v tom se příliš neshodnou. Jedni to dávají za vinu teplejšímu počasí, které ještě před pár dny panovalo, druzí za tím vidí strach lidí z vládních škrtů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto

"Myslím, že kvůli oznámeným škrtům vznikla mezi lidmi lehká panika. U nás jsou čísla stejná jako minulý rok, takže z tohoto pohledu Vánoce zatím nejsou nic moc," řekl iDNES.cz Josef Matějka, generální ředitel firmy Czech Computer, která provozuje internetový obchod s počítači.

Prodejci doufají, že si letošními Vánocemi spraví chuť po těch loňských, kdy v Česku naplno probíhala krize a lidé v obavách, co bude, nijak zvlášť nerozhazovali. Uplynulé dva měsíce však jejich očekávání nenaplnily.

Krize už sice opadla, novým strašákem je ale právě vládní šetření, které vytáhne z peněženky každého pracujícího minimálně stokorunu na "povodňovovu daň". Další škrty přijdou v sociální oblasti, dolů mají jít i platy státních úředníků. K tomu se přidaly ještě nezvykle teplé dny v listopadu, které k nákupům na zimu příliš nemotivovaly.

Českým obchodníkům krátí tržby nákupy za hranicemi

Právě abnormálně teplému podzimu připisuje Martin Rozhoň z firmy Vivnatis to, že lidé začínají s vánočními nákupy zhruba o měsíc později, než firma čekala. "Zatímco loni zákazníci vánoční dárky nakupovali již v říjnu, letos první nákupy odložili až na listopad," uvedl Rozhoň, jehož firma prodává na internetu například kosmetiku, parfémy či šperky.

Vánoce zatím obchodně nezačaly ani pro Jakuba Střelce, který provozuje internetový portál skateshop.cz. Podle něj je na vině hned několik faktorů. Přibývá lidí, kteří nakupují za hranicemi, kde je větší výběr a často i levněji. Jako druhý důvod vidí to, že zákazníci už přestali reagovat na všudypřítomné slevy.

"Posledních pár měsíců se všichni snaží zákazníky slevami doslova bombardovat. Jenže na lidi už to nezabírá a všichni jsou z toho zaskočeni. Já jsem už ve firmě slovo 'sleva' zakázal používat," popsal situaci Střelec. Obchodníky tak podle něj spíš než menší odbyt trápí ziskovost a to, jestli zákazníci budou nakupovat ve slevách i po svátcích.

Lidé jsou opatrnější, více zvažují, za co utratí

S tím si naopak nedělá starosti internetový prodejce Alza.cz. Firma v reklamě už teď říká, že se u ní dá nakoupit tak levně jako v povánočních výprodejích. Že by kvůli tomu zákazníci na opravdové novoroční akce nepočkali, se firma nebojí. "Co lidé nedostanou pod stromeček, to si koupí v lednu sami," míní Jan Samko z vedení firmy.

Lidé teď podle něj nakupují ve velkém počítače nebo televize. I Samko ale přiznává, že počet objednávek proti předešlým rokům prořídl. "Nákupní chování lidí se změnilo. Dřív vzali prvního listopadu všechny obchody útokem a od té chvíle jste před nákupním centrem nezaparkovali. Teď si víc vybírají, do čeho peníze investují," dodal Samko.

Že budou letos nákupy rozvážnější, potvrzuje i průzkum splátkové firmy Home Credit. Ukázal, že Češi hodlají utratit méně než v letech před krizí, většinou do pěti tisíc korun. Půjčit si na dárky hodlají pouze tři procenta dotázaných.

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Další z rubriky

Vědci zkoumají masivní vymírání ryb, cílem je úhynům předcházet

Rybáři vylovili metráky ryb bez známek života.

Experti z Mendelovy univerzity v Brně letos začali pracovat na speciálním projektu. Jeho cílem je umět lépe předpovídat...

Podívejte se, jak se tiskne první česká pamětní bankovka

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Ve Státní tiskárně cenin se v těchto dnech tisknou pamětní stokoruny s portrétem Aloise Rašína. Bankovku s obličejem...

Trend spalování lidem zvedne poplatky za odpad, říká šéf svozové firmy

Roman Mužík, jednatel AVE CZ

Spalování odpadu je efektivnější než skládkování, ale je dražší. Velkou moc teď podle jednatele Romana Mužíka drží v...

Najdete na iDNES.cz