Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi patří k nejbohatším na planetě

  16:41aktualizováno  16:41
Přestože si občas stěžujeme na nízké příjmy, ve srovnání s celým světem patříme k bohatým. Češi s průměrnou mzdou 17 800 Kč patří mezi třináct procent nejbohatších lidí světa. To znamená, že 5,2 miliardy lidí je na tom finančně hůře. Vyplývá to ze studií Světové banky a CIA.

Názor na to, kdo je chudý, se v Evropě a třetím světě liší.

V Evropské unii se za chudého považuje každý, jehož příjem je pod 60 procenty průměrného platu v jeho zemi. Mezi Čechy jsou tak podle statistiků postiženi chudobou lidé s měsíčním příjmem menším než 10 500 korun.

Obyvatelé EU s nízkými příjmy jsou však před pádem do skutečné chudoby obvykle ochráněni silným polštářem sociálních dávek.

"Většina z nich má možnost svoji situaci zlepšit a mnoha z nich pohodlný život na sociálních dávkách vyhovuje. Evropští chudí jsou ve světovém měřítku střední třídou," uvedl analytik serveru Měšec.cz Petr Gola.

Naopak v jiných částech světa si mohou lidé o vymoženostech evropského sociálního systému nechat jen zdát. Deset procent obyvatel zeměkoule, tedy kolem 600 milionů lidí, má příjmy menší než 1,1 dolaru (asi 25 korun) na den.

"Nejchudší občan Evropské unie odkázaný na sociální dávky je na tom finančně lépe než 1,1 miliardy lidí na celém světě," podotkl Gola.

Nejbohatší lidé žijí v EU, USA, Japonsku, Austrálii, Kanadě a malých arabských zemích bohatých na ropu, například ve Spojených arabských emirátech. Asi 80 procent světového bohatství tak leží v rukou pětiny obyvatel.

Naopak nejchudší obyvatelé Země pocházejí především z Afriky, Jižní Ameriky nebo Asie. Extrémní rozdíly je však možné najít i v jednotlivých státech.

Například v indickém Dillí lze najít všechny výdobytky západního světa, včetně moderních staveb, aut či počítačových center, a současně bídu a zoufalství mnoha lidí přežívajících na okraji města takřka bez střechy nad hlavou.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz