Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi patří k nejpracovitějším v EU

  19:00aktualizováno  19:00
Čeští pracovníci patří v Evropské unii mezi ty, kteří mají v hlavním zaměstnání odpracováno nejvíce hodin. Česká republika se s počtem téměř 38 hodin za týden zařadila na páté místo žebříčku. Podle Eurostatu a Českého statistického úřadu ale počet odpracovaných hodin meziročně klesl.

Češi pracují v průměru téměř 38 hodin týdně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Během prvního čtvrtletí odpracovali Češi v zaměstnání průměrně 37,9 hodiny, což je v Evropské unii po Německu, Rakousku, Nizozemsku a Řecku nejvíce. V meziročním srovnání ale tento počet zejména kvůli hospodářské krizi klesl o 1,1 hodiny. 

Podle ČSÚ pokles ovlivnilo hlavně snížení skutečného počtu odpracovaných hodin v hlavním zaměstnání na plný úvazek. Pokles celkové zaměstnanosti v České republice byl až druhotným faktorem.

Výrazně klesl v meziročním srovnání objem odpracovaných hodin v zemědělství a průmyslu. Jak uvedl ČSÚ, negativní výsledky nejsou ovlivněny jen nepříznivou hospodářskou situací, ale v případě zemědělství i letošní dlouhou zimou.

"Značný dopad měla nepříznivá ekonomická situace v řadě odvětví sekundárního sektoru, když za celou oblast průmyslu a stavebnictví se celkový počet odpracovaných hodin meziročně snížil o 6,7 procenta," uvedl úřad.

Ve službách pracovníci odpracovali přibližně stejný počet hodin jako v loňském prvním čtvrtletí. Počet pracujících v tomto sektoru dokonce vzrostl.

Stále více mužů pracuje na částečný úvazek

"Dalším faktorem ovlivňujícím množství odpracované doby je vývoj proporce mezi pracujícími v hlavním zaměstnání na plný nebo částečný úvazek," píše ČSÚ ve své zprávě. Podíl částečných úvazků v porovnání s loňským prvním čtvrtletím vzrostl o půl procenta na 5,4 %.

Přestože stále na částečný úvazek pracují hlavně ženy, podle údajů statistického úřadu rychle narůstá počet mužů, kteří se nechávají zaměstnávat na tento typ úvazku.

Více než 44 hodin týdně v České republice pracují podnikatelé, v meziročním srovnání toto číslo kleslo o téměř jedno procento. Naopak nejméně odpracovaných hodin zaznamenali zaměstnanci, kteří jsou v průměru v práci necelých 37 hodin. Oproti loňskému čtvrtletí je to pokles o téměř čtyři procenta.

V prvním čtvrtletí také meziročně klesl počet pracujících v hlavním zaměstnání v civilním sektoru o 10 700, na konci března jich tak bylo 4,9 milionu. Podnikatelská složka ale podle údajů statistického úřadu dál meziročně rostla.

Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vystoupala míra nezaměstnanosti v České republice meziročně na 5,8 procenta. Počet nezaměstnaných v prvním čtvrtletí narostl nejvíce od začátku průzkumu v roce 1993. - čtěte zde: Za čtvrt roku přibylo 66 tisíc nezaměstnaných

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Leo Express vs. ČD: účetnictví drah musí pod hledáček městského soudu

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři

Vrchní soud v Praze v úterý zrušil rozhodnutí pražského Městského soudu z prosince 2015 ve sporu ohledně predátorských...

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Najdete na iDNES.cz