Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi patří k nejpracovitějším v EU

  19:00aktualizováno  19:00
Čeští pracovníci patří v Evropské unii mezi ty, kteří mají v hlavním zaměstnání odpracováno nejvíce hodin. Česká republika se s počtem téměř 38 hodin za týden zařadila na páté místo žebříčku. Podle Eurostatu a Českého statistického úřadu ale počet odpracovaných hodin meziročně klesl.

Češi pracují v průměru téměř 38 hodin týdně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Během prvního čtvrtletí odpracovali Češi v zaměstnání průměrně 37,9 hodiny, což je v Evropské unii po Německu, Rakousku, Nizozemsku a Řecku nejvíce. V meziročním srovnání ale tento počet zejména kvůli hospodářské krizi klesl o 1,1 hodiny. 

Podle ČSÚ pokles ovlivnilo hlavně snížení skutečného počtu odpracovaných hodin v hlavním zaměstnání na plný úvazek. Pokles celkové zaměstnanosti v České republice byl až druhotným faktorem.

Výrazně klesl v meziročním srovnání objem odpracovaných hodin v zemědělství a průmyslu. Jak uvedl ČSÚ, negativní výsledky nejsou ovlivněny jen nepříznivou hospodářskou situací, ale v případě zemědělství i letošní dlouhou zimou.

"Značný dopad měla nepříznivá ekonomická situace v řadě odvětví sekundárního sektoru, když za celou oblast průmyslu a stavebnictví se celkový počet odpracovaných hodin meziročně snížil o 6,7 procenta," uvedl úřad.

Ve službách pracovníci odpracovali přibližně stejný počet hodin jako v loňském prvním čtvrtletí. Počet pracujících v tomto sektoru dokonce vzrostl.

Stále více mužů pracuje na částečný úvazek

"Dalším faktorem ovlivňujícím množství odpracované doby je vývoj proporce mezi pracujícími v hlavním zaměstnání na plný nebo částečný úvazek," píše ČSÚ ve své zprávě. Podíl částečných úvazků v porovnání s loňským prvním čtvrtletím vzrostl o půl procenta na 5,4 %.

Přestože stále na částečný úvazek pracují hlavně ženy, podle údajů statistického úřadu rychle narůstá počet mužů, kteří se nechávají zaměstnávat na tento typ úvazku.

Více než 44 hodin týdně v České republice pracují podnikatelé, v meziročním srovnání toto číslo kleslo o téměř jedno procento. Naopak nejméně odpracovaných hodin zaznamenali zaměstnanci, kteří jsou v průměru v práci necelých 37 hodin. Oproti loňskému čtvrtletí je to pokles o téměř čtyři procenta.

V prvním čtvrtletí také meziročně klesl počet pracujících v hlavním zaměstnání v civilním sektoru o 10 700, na konci března jich tak bylo 4,9 milionu. Podnikatelská složka ale podle údajů statistického úřadu dál meziročně rostla.

Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vystoupala míra nezaměstnanosti v České republice meziročně na 5,8 procenta. Počet nezaměstnaných v prvním čtvrtletí narostl nejvíce od začátku průzkumu v roce 1993. - čtěte zde: Za čtvrt roku přibylo 66 tisíc nezaměstnaných

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz