Češi platí za některé zboží víc než v EU

  • 49
Za žehličku nebo počítačovou hru zaplatíte takřka stejně v celé Evropě. Ale kdybyste si chtěli dát kávu v kavárně v některém z evropských velkoměst, můžete narazit. V Paříži vás šálek kávy vyjde o více než 100 procent dráž než v Amsterdamu.

V pátém roce fungování společné evropské měny se některé ceny přiblížily. Zásadní cenové rozdíly mezi jednotlivými zeměmi však trvají.

"Částečně je to otázka místní kultury. Třeba lahev balené vody je někde považována za běžné zboží, ale jinde už je to luxus," říká analytik Marchel Alexandrovich z banky Dresdner Kleinwort Wasserstein, která srovnávala 250 položek v šesti hlavních městech největších zemí eurozóny a v Londýně.

Různé ceny však způsobují také různé místní daně a vyhlášky, jež mají dopad hlavně na ceny alkoholu a služby. Naopak k největšímu přibližování cen dochází u výrobků, na něž mají obchodníci větší marže. Proto se málo liší ceny discmanů či DVD přehrávačů, kosmetiky nebo některého značkového oblečení.

"Obecně se dá říct, že se to týká dražších výrobků, které si lidé kupují na delší dobu a snadněji se přepravují přes hranice," dodává Alexandrovich.

Nedá se však říci, že lidé za levnějším nákupem cestují přes celou unii. To se děje jen v příhraničních oblastech. Cenových rozdílů mezi státy naopak využívají velkoobchodníci. Oni budou také tlačit na další přibližování cen, odhaduje studie. Časem by se přibližování mohlo týkat i cen potravin, soudí banka.

Velkou tabulku
se srovnáním cen
v EU najdete ZDE
Trend sbližování cen dosáhl už i do Prahy, i když Česko plánuje přechod k euru až na rok 2009 až 2010. Trvale rostoucí ceny lístků do kina v Praze se už přibližují nejlevnějším lístkům v Madridu. Za premiéru v multiplexu zaplatí Pražané už více než Španělé.

Pivo je v Česku tradičně nejlevnější, čaj však Čechy vyjde dráž než Angličany, Španěly a Holanďany. I čtenářky časopisu Elle musí v Česku sáhnou hlouběji do kapsy než v Bruselu či Paříži.

Dráž vyjde i CD zahraničního interpreta z hitparády. Banka už ceny porovnává pátým rokem a letos z jejich analýzy uveřejněné v polovině října vyplývá, že sbližování cen se letos poprvé zastavilo.

"Nevíme přesně proč, není k tomu žádný jasný důvod," řekl Alexandrovich. Tvrdí však, že částečně za to může euforie po nástupu eura, kdy bylo sbližování cen nejsilnější. Tempo sbližování tak má v budoucnu být pomalejší.