Vyšetřovatelé Úřadu pro boj proti podvodům řešili na konci roku 2008 v ČR dva případy. Ilustrační foto.

Vyšetřovatelé Úřadu pro boj proti podvodům řešili na konci roku 2008 v ČR dva případy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Češi podvádí s evropskými penězi téměř nejméně

  • 4
Česká republika podvádí s evropskými penězi téměř nejméně ze zemí Evropské unie. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Čeští úředníci podle ní v současnosti šetří pouze dva případy.

Podle výroční zprávy se úředníkům Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) podařilo získat zpět v loňském roce celkem 450 milionů eur z evropských peněz.

Více než polovina podvodů se přitom odehraje v šesti evropských zemích. Kromě Bulharska a Rumunska mezi země s největším počtem podvodů patří Belgie, Německo, Itálie a Velká Británie.

V České republice vyšetřovatelé na konci roku 2008 vyšetřovali dva případy, které se týkají zneužití peněz z evropského rozpočtu v zemědělství a celního podvodu.

V Česku vede kauza Budišov

Asi nejznámějším mediálním případem z minulosti je kauza kolem zámku Budišov na Třebíčsku. O podvod se podle policie pokusila skupina lidí, jejímž členem byl i bývalý šéf kabinetu sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel.

Skupina chtěla prostřednictvím firmy Bono Publico získat evropská dotace na opravu zámku. Doležel, nyní již zesnulý starosta Budišova Ladislav Péťa a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka údajně nadhodnotili náklady na jeho rekonstrukci tak, aby si mohli mezi sebe rozdělit zhruba 30 milionů korun. Případ v současnosti projednává Okresní soud v Třebíči.

Úřad na konci roku 2008 řešil v Evropské unii celkem 334 případů, nejvíce se s evropskými penězi podvádělo v zemědělském sektoru.

Téměř jedna šestina vyšetřování pak připadá na Belgii, kde měli úředníci na konci loňského roku rozběhnuto 51 vyšetřování. Je to ale také dáno tím, že hlavní město Belgie Brusel je sídlem několika evropských institucí.

,