Češi pracují dlouho, ale neproduktivně

  • 46
Češi patří mezi národy, které odpracují nejvíce hodin ročně. Horší jsou však v produktivitě. Mezinárodní organizace práce (ILO)zveřejnila studii porovnávající, jaký výkon odevzdá průměrný pracovník v různých zemích světa za rok či jak dlouho a s jakou chutí respektive produktivitou pracuje.

Z hlediska pracovní doby se Češi drží s 1980 hodinami ročně na špici. Podobně jsou na tom i Slováci. Před nimi jsou jen obyvatelé Jižní Koreje, kteří v zaměstnání stráví ročně v průměru neuvěřitelných 2446 hodin.

To je skoro o třetinu více než Češi a skoro dvakrát tolik co Norové nebo Nizozemci.

Dlouhý pobyt v práci však není nejdůležitější. Významné je i to, co se za tu dobu udělá. V tom Češi na špici rozhodně nejsou. Příklad by si mohli vzít zejména z Američanů.

Každý z nich ročně vyrobí zboží nebo odvede jinou práci v hodnotě 60 728 dolarů. Popředí tabulky zemí seřazených podle tohoto kritéria vévodí i další technologicky vyspělé země jako Irsko, Francie nebo Norsko.

Průměrný český pracovník ročně vyprodukuje zhruba třetinu co občan USA. Jeho práce za dvanáct měsíců má hodnotu 20 031 dolarů.

Před Českem však nejsou z hlediska výkonu na pracovníka jen hospodářsky vyspělé státy. Češi zaostávají i za Slovenskem, Maďarskem, Polskem nebo Slovinskem. Následují rozvíjející se trhy jako Rusko a Rumunsko.

O příčině špatné pozice Česka vypovídá tabulka produktivity práce vyjádřená dolarovým výkonem na hodinu průměrného pracovníka.

Češi se však v posledních letech zlepšují. V roce 1993 činil hodinový výkon Čecha 7,95 dolaru. Loni už to bylo 10,11 dolaru. Stále to však nestačí. Pořád je to pouhá čtvrtina produktivity Norů a ani ne třetina produktivity Belgičanů, Francouzů nebo Američanů.

Jen o něco málo lépe než my si stojí Slováci nebo Maďaři. Proč Američané ve výkonnosti světu dominují? ILO to vysvětluje hlavně tím, že hodně pracují, a navíc investují do moderních technologií a tím jsou produktivnější.

Svědčí o tom podle BBC i příklad amerického zemědělce, který dokáže díky novým technologiím vyprodukovat hodnotu 650krát vyšší než vietnamský rolník.

Ačkoliv ani v jedné z uvedených kategorií nejsou Spojené státy úplně na čele, kombinace obou faktorů z nich dělá supervelmoc, která si stále udržuje náskok i před západní Evropou.

Američané málo odpočívají
O tom, že Američané hodně pracují, svědčí i další čísla. Podle ILO průměrný Američan pracuje 1815 hodin ročně, skoro stejně jako Japonci pověstní svou pracovitostí. V západní Evropě se tato hodnota pohybuje mezi 1300 až 1800 hodinami.

Počet odpracovaných hodin se odráží i v datech o délce dovolené, kterou si obyvatelé té které země vybírají.

Podle týdeníku The Economist má každý Američan právo na roční dovolenou o délce 16 dní, většina z nich si však bere jen 14 dní. To Italové mají prázdniny 42 dnů, Francouzi 37 dní a Němci 35 dní.