Češi se rekordně zadlužují, nejčastěji si půjčují na bydlení

  14:49aktualizováno  14:49
Češi se rekordně zadlužují a život na dluh berou jinak než dřív. Za deset let vzrostlo zadlužení domácností čtrnáctinásobně. Strach ze splácení úvěrů přemohla touha po vyšší životní úrovni nebo lepším bydlení. Právě na bydlení si lidé půjčují nejčastěji.
V letech 1997 až 2007 stoupla zadluženost obyvatelstva čtrnáctinásobně. Ilustrační foto.

V letech 1997 až 2007 stoupla zadluženost obyvatelstva čtrnáctinásobně. Ilustrační foto. | foto: Radek Miča, MAFRA

Přesto se Češi zatím nemusejí bát. Dluhová past, ve které nastává výrazné omezení schopnosti splácet úvěry, jim podle nejnovější studie statistiků zatím nehrozí. Úspory domácností v bankách stále převyšují objem dluhů.

"Celkové půjčky domácností tvoří takřka dvě třetiny objemu jejich úspor u bank," uvedl předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer.

V letech 1997 až 2007 stoupla zadluženost obyvatelstva čtrnáctinásobně a objem úvěrů na bydlení dokonce 43krát, zatímco výkon české ekonomiky narostl jen dvojnásobně. Objem půjček poskytnutých Čechům bankami, leasingovými firmami a společnostmi splátkového prodeje činil na konci loňského roku 875,3 miliardy korun.

Podstatnou část úvěrů tvoří hypotéky a stavební půjčky, tedy investice do vlastního bydlení. Tu menší pak spotřebitelské úvěry, které na konci loňského roku tvořily přes třicet procent všech dluhů českých domácností.

Za nárůstem zadlužení českých domácností statistici vidí hlavně změnu kdysi rezervovaného postoje k dluhům, vyšší životní úroveň, příklon ke spotřebě a hlad po vlastnickém bydlení. "Pohled na dluhy se mění. Česká populace byla až do poloviny 90. let velmi konzervativní a měla sklon k úsporám," citovala Fischera ČTK.

Rozdíl mezi úsporami a dluhy ale rychle klesá. Ještě v roce 1997 tvořily půjčky obyvatelstvu jen 8,3 procenta jejich bankovních úspor. Riziko dluhové pasti, se kterou se potýkají například v Pobaltí, nicméně podle Fischera tuzemské ekonomice nehrozí. "Česká ekonomika je odolnější," ujistil.

Řadu českých domácností by ale potíže se splácením úvěrů a půjček mohly potkat, například v případě dalšího růstu úrokových sazeb nebo při zpomalení růstu mezd.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

E-shopy s potravinami vypomáhají s rozvozem zboží jiných prodejců

Distribuční centrum pro e-shop Lidlu v Plzni.

Internetové obchody s potravinami se snaží zlepšit své hospodaření rozvozem zboží pro jiné obchodníky. Rohlík.cz začal...

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Najdete na iDNES.cz