Češi se s Unií na oceli neshodli

Včerejší konzultace o českém ocelářství nezměnily ani o píď rozdílné postoje Prahy a Bruselu. Unie nadále nedůvěřuje českým plánům a odmítá připustit výjimku při poskytování státní pomoci. Výsledek jednání v Bruselu také znamená, že letos už republika neuzavře kapitolu o hospodářské soutěži.

"Věcná jednání o kompromisu zatím nejsou na pořadu jednání. Zásadní, věcná jednání o hlavních aspektech dosud vedena nebyla," prohlásil po jednání náměstek ministra průmyslu a obchodu Miroslav Somol.

Praha podle něj "vidí velký prostor pro objasňování svého projektu" restrukturalizace ocelářství a nechce jej zatím měnit. Unie je naopak skeptická. "Některým našim číslům a odhadům současné situace Evropská komise nevěří a je toho názoru, že situace se buď nezlepšuje nebo že dosažená zlepšení neposkytují oporu pro ty finanční mechanismy, které máme v našem programu," řekl náměstek.

Unii se nelíbí ani podmínky, jež česká strana stanovila pro strategického partnera oceláren. "České představy, které budou předloženy zájemcům, jsou podle komise příliš složité a tvrdé," konstatoval Somol.

Znamená to ovšem, že unie nedá souhlas s poskytnutím státní pomoci pro proces změn v ocelářství. "Zástupce unie potvrdil, že Evropská komise není schopna doporučit schválení výjimky (k poskytnutí státní pomoci)," uvedl český vyjednavač, který doufá, že situace se snad změní v dalším kole jednání.

Zatím však není jisté, kdy k němu dojde. "Materiály (jež žádá komise) budeme možná schopni předložit ještě do konce roku," řekl Somol.

I kdyby k dalším konzultacím došlo už letos, nestačí to na odstranění všech problémů v jednání o hospodářské soutěži. K jejímu uzavření tak dojde zřejmě až příští rok, ne letos, jak se dalo dosud očekávat.

To však českou stranu příliš nevzrušuje. "Pro nás je hlavní, abychom našli strategického partnera,“ řekl Somolův kolega, náměstek ministra František Kubelka. Bude-li se datum uzavření kapitoly 'lišit v řádu týdnů nebo měsíců', není to podle Somola důležité.