Češi ve sprše tráví průměrně dlouhou dobu, vodu ale v průběhu nevypínají.

Češi ve sprše tráví průměrně dlouhou dobu, vodu ale v průběhu nevypínají. | foto: Profimedia.cz

Češi dávají přednost sprše před vanou. Vodou však nešetří

  • 125
- Češi stále více šetří časem a místo koupele ve vaně dávají přednost sprchování. Úspora času však neznamená nutně také úsporu finanční. Lidé totiž často vodu plýtvají a během nanášení mýdla a šamponu sprchu nevypínají.

Zarytých "vanařů" v Česku ubývá. "Jednoznačně dávám přednost rychlému sprchování. Koupel si dopřeju málokdy. Nemám ráda být dlouho ve vaně. Když už si dám vanu, stejně se pak ještě sprchuji," říká třeba Veronika Stehlíková z Prahy. "Vana je větší relaxace, ale stále více si cením času, takže častěji volím rychlou sprchu," říká student Zemědělské univerzity v Praze Denis W.

Vaně dává přednost před sprchou jen pětina Čechů. Ve srovnání s jinými státy je to však stále poměrně dost. Například ve Španělsku, Belgii či Nizozemsku je to pouhých šest procent. Nejvíce "vanařů" žije ve Velké Británii, kde vaně dává přednost skoro třetina lidí. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Henkel, výrobce čisticích a mycích prostředků. Ten proběhl kromě Česka také v osmi státech západní a jižní Evropy, celkem se ho účastnilo pět a půl tisíce lidí.

Sprcha má podle odborníků řadu výhod – je rychlejší, hygieničtější a z pohledu spotřeby vody také úspornější.

Většina lidí se sprchuje méně než deset minut

Z průzkumu vyplývá, že Češi ve sprše příliš nešetří. 83 procent respondentů sice uvedlo, že jejich průměrná sprcha trvá do deseti minut, na druhou stranu nejsou lidé zvyklí vodu vypínat třeba v době, kdy si nanášejí šampon či mýdlo.

Během sprchování vypíná vodu asi 58 procent obyvatel Česka, což je z pohledu okolních zemí průměrné číslo. Průměr v Evropské unii činí podle Henkelu 52 procent, nejvíce šetří vodou jižní státy v čele s Řeckem. Tam během sprchování vypíná vodu dokonce 81 procent obyvatel.

Rozdílný přístup k šetření při sprchování je vidět také mezi generacemi. Zatímco polovina Čechů do 35 let vodu nevypíná, u starších lidí je to pouze 35 procent.
"Snížit spotřebu vody je možné i díky rychlejšímu sprchování. Pokud čas zkrátíte o pouhou jednu minutu, ročně můžete ušetřit až pět a půl tisíce litrů vody," vypočítává Aleš Pastorek, ředitel divize péče o tělo ze společnosti Henkel. V takovém případě může jít podle něj o roční úsporu bezmála tisíc korun.

Během osobní hygieny u umyvadla, třeba při čištění zubů, vodovodní kohoutek nikdy nezavírá pětina respondentů v Česku, 80 procent Čechů vodu u umyvadla zavírá. Z toho pohledu si Češi vedou mírně podprůměrně. V rámci Evropské unie je průměr 87 procent lidí. K největším hýřilům v této disciplíně patří Švédové, ti zavírají u umyvadla vodu v průběhu čištění jen ve 40 procentech případů.
Ze studie dále vyplynulo, že nejčastěji se v Evropě sprchují Francouzi, a to 6,26krát za týden, ale zároveň se sprchují nejkratší dobu, 9,26 minuty. Vůbec nejdéle se sprchují Řekové, v průměru 10,64 minuty.