Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Češi se v práci víc ulívají. Promrhají hodinu denně, za měsíc 3 616 Kč

  • 131
Češi stále více holdují zahálce v práci. Svádět se nechají třeba Facebookem nebo vyřizují soukromé e-maily. Mimopracovními aktivitami loni strávili zaměstnanci v průměru 61 minut denně, o tři minuty déle než předloni. Firmy „flákání“ jednoho zaměstnance měsíčně připraví o 3 616 korun.

Pracovní morálku v tuzemských firmách zjišťovala společnost truconneXion, která poskytuje služby monitorující firemní výpočetní techniku.

Nejblokovanější doménou je Facebook. Poradíme, jak zákazy obejít

V průzkumu vyšlo najevo, že - převedeno na peníze - 61 minut, které denně v průměru promrhá každý zaměstnanec, firmu připraví o 163 korun denně, 3 616 korun měsíčně a 41 175 korun ročně.

Na počítači nebo mobilu věnovali zaměstnanci soukromým aktivitám meziročně o tři minuty více. Předloni zahálka firmu vyšla měsíčně na 3 431 Kč na hlavu.

„V průměru si tak loni každý administrativní zaměstnanec udělal bez svolení zaměstnavatele více než měsíční placenou dovolenou,“ uvedl Martin Hnízdil ze truconneXion.

Na Facebook z mobilu

Podle analýzy nejčastěji zaměstnanci zneužívají svůj pracovní čas na sociálních sítích, zpravodajských portálech, soukromou on-line komunikací a nákupy. K většímu mrhání časem zaměstnance svádějí především chytré telefony. Z mobilů a tabletů se v závěru loňského roku uskutečnilo více než 60 procent mimopracovních přístupů k internetu, vyplývá ze statistik nástroje AuditPro.

Sociální sítě v práci: místo blokování je raději naplno využijte

„Z počítačů na mobil se přesunuje většina mimopracovních aktivit, které zaměstnance rozptylují a zdržují od práce. Na firemním notebooku si většina zaměstnanců Facebook spustit nedovolí, ale na telefonu téměř každý. Firmy totiž monitorují hlavně počítače a mobilní zařízení stojí mimo jejich zájem. To se ale začíná podstatně měnit,“ dodal Hnízdil. Podle dat firmy řešení pro správu mobilních zařízení používá jen 22 procent firem z těch, které svou výpočetní techniku monitorují.

Výzkum sledoval administrativní profese, kde je výpočetní technika každodenním pracovním nástrojem. Zahálka roste už od roku 2011, ale v posledních dvou letech se tempo zvýšilo.