Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi se za prací do EU neženou

aktualizováno 
Ačkoli se Evropská unie obává přílivu levných pracovních sil z Východní Evropy, v České republice nyní pracuje více občanů EU, než je tomu naopak.
Vyplývá to z nové studie z nové studie, kterou si nechala zpracovat Evropská komise, v rámci odhadů dopadů rozšíření unie. Od vzniku samostatné České republiky do roku 1997 tak například do Německa odešlo o 844 méně lidí než kolik Němců zamířilo k nám. Podobně vychází například srovnání s Velkou Británií.

Česká republika je tak spolu se Slovinskem jedinou zemí, kde příchody cizinců převyšují odchody do západní Evropy.

Sousední Maďarsko a Polsko, které podobně jako Česká republika nyní vyjednávají o volném pohybuje pracovníků do vstupu do unie, mají skóre opačné. V zmíněných osmi zemích unie žije o 270 tisíc Poláků více než kolik cizinců z těchto států přišlo do Polska. V Maďarsku je pak rozdíl více než 18 tisíc.

Toto srovnání tak dává českým vyjednavačům argumenty o tom, že přívalu Čechů hrnoucích se za prací se Evropská unie bát nemusí. "Nemyslíme si, že Češi zaplaví západní trh. Nechali jsme si udělat analýzy a ty nám dávají silné argumenty," prohlásil náměstek ministra zahraničí Pavel Telička. Ani ministr práce Vladimír Špidla nepředpokládá, že by na západ mířily po vstupu do Unie a otevření trhu práce tisíce lidí z Čech a Moravy.

Studie se však zabývá situací jen vůči osmi zemím - Německu, Británii, Nizozemsku, Švédsku, Dánsku, Finsku, Belgii a Lucembursku - a nikoli v Rakousku, které se přívalů lidí ze zemí střední Evropy obává nejvíce. Nicméně i tento jižní soused může být podle expertů klidný vzhledem k Německému modelu:  ačkoli v příhraničních regionech obou zemí tvoří cizinci ze zemí střední a východní Evropy až 2,5 procenta všech zaměstnanců. V celém Německu je to však jen 0,3 procenta.

Studie hovoří jen o lidech, kteří v cizině pracují legálně. Rozsah práce načerno, především denního dojíždění za prací přes hranice, kterého se obávají Rakušané a Němci, nedokáže nikdo přesně odhadnout. Podle odborníků se počet ilegálně Čechů může pohybovat v rozmezí od několika tisíc až po sto tisíc pracovníků. Nejedná se však o pouze o problém České republiky - obdobně na tom jsou všechny reformní ekonomiky, především ty, které bezprostředně s Evropskou unií sousedí.

Množství cizinců pracujících v Unii ovlivňují i stále tvrdší kritéria pro vydání pracovního povolení. "Podmínky v Německu se zpřísnily. Lidí, kteří tam jezdí legálně pracovat ubývá. O těch nelegálních samozřejmě přesný přehled nemáme. Právě zpřísněná opatření a kontroly jistě zasahují i ty, kdo pracují v šedé ekonomice," sdělil pracovník Celního úřadu, který si nepřál být jmenován.

 "Pokud hovoříme o lidech, kteří pracují v cizině legálně, jsou to většinou lidé s vyšším vzděláním. Často jde o zaměstnance zahraničních firem působících v České republice, kteří jsou na západě třeba na stážích. Také cizinci ze zemí Evropské unie žijící v tuzemsku jsou v převážné většině lidé s vyšším vzděláním. Jsou to zaměstnanci zahraničních investorů, či nadnárodních firem, které tady mají své pobočky. Částečně také učitelé či vědci," říká Jan Kasnar, ředitel Správy služeb zaměstnanosti ministerstva práce.

K závěru, že stěhování a odchody za legálním zaměstnáním do zahraničí jsou většinou záležitostí lidí s vyšším vzděláním dospěla i analýza ministerstva práce, která se zabývá demografickým vývojem. I v rámci republiky se častěji stěhují lidé s vyššími příjmy a vzděláním. Náklady spojené s odchodem za prací a stěhováním jsou totiž většinou vysoké.

Nepříliš silná mezinárodní migrace Čechů by se tak mohla přispět k odstranění přechodného období pro volný pohyb pracovních sil po vstupu země do Evropské unie. Mezi diplomaty se však také hovoří o tom, že tato přechodná lhůta, kterou požadují některé členské státy Unie, by se nakonec také mohla stát součástí výměnného obchodu. Česká republika totiž žádá o prodloužení období, během něhož by cizinci nemohli v zemi kupovat půdu a nemovitosti. Obě tyto záležitosti jsou velmi citlivými politickými tématy.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Podnikatel Jan Hradecký na snímku z roku 2013
Při rallye v Africe zemřel Jan Hradecký, zakladatel české firmy Botanicus

Podnikatel a mecenáš Jan Hradecký tragicky zemřel při rallye veteránů Classic Safari. Světu zanechal odkaz prostřednictvím své firmy na přírodní kosmetiku...  celý článek

Ilustrační snímek
Vánoční prémie budou, hlásí třetina firem. Většinou rozdají peníze

Výborná ekonomická kondice domácích podniků se před Vánocemi propíše i do kolonky mimořádné odměny na výplatních páskách. Třetina firem má už teď jasno, že je...  celý článek

Vítězem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku se ve Zlínském kraji stal...
České firmy chtějí zvýšit růst pomocí inovací, světové více investují do lidí

Za největší problém do budoucna považují čeští podnikatelé nedostatek kvalitních lidí. Až dvě třetiny firem v něm vidí hlavní riziko pro další růst, ukázal...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.