Podíl dovážených sýrů na celkové domácí spotřebě je vysoký, činí zhruba 51 procent. Ilustrační snímek

Podíl dovážených sýrů na celkové domácí spotřebě je vysoký, činí zhruba 51 procent. Ilustrační snímek | foto: Julius Meinl

Češi si dopřávají více sýrů, přibývají specializované prodejny

  • 20
Spotřeba sýrů v tuzemsku pozvolna roste a blíží se průměru EU, který dosahuje zhruba 17 kilogramů na osobu za rok. Zároveň s tím, jak Češi objevují různé sýrové speciality, přibývají také specializované sýrové prodejny.

Z dlouhodobého hlediska český zákazník nakupuje především polotvrdé sýry holandského typu, mezi něž patří především eidamy a goudy. Specifikem českého trhu je vysoká obliba tavených sýrů. Jejich průměrná spotřeba dosahuje víc než dvou kilogramů na osobu. 

Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka Češi milují sýry s oky. "Nově se ale zaměřují na rozšiřující sortiment čerstvých sýrů a také sýrů plísňových," poznamenal. Novou rostoucí kategorií jsou také takzvané konvenientní sýrové speciality k dalšímu kulinářskému použití, kam patří například předsmažené sýry.

Lidé podle Kopáčka už nekupují sýry jen jako základní potravinu. Čím dál častěji vyhledávají sýrové speciality. Mezi ně patří například velmi prozrálé archivní sýry nebo dovážené sýry s chráněným označením původu. Jiní zákazníci pak v obchodech vyhledávají druhy sýrů, které jim chutnali při návštěvách v zahraničí. 

"Tento spotřebitelský zájem vedl i k otevírání celé řady speciálních sýrových prodejen (sýroték) a dá se říci, že nejméně jedna až dvě takovéto prodejny jsou dnes už téměř v každém větším nebo i okresním městě," poznamenal Kopáček.

Výrobce parmezánu chystá expanzi

Například italsko-česká společnost Orrero, která je největším světovým výrobcem tvrdého sýra typu parmazán, má v současnosti v Česku 11 prodejen La Formaggeria Gran Moravia. Brzy mají přibýt další nové prodejny.

"V první polovině roku 2014 plánujeme otevřít tři nové prodejny v Praze a přestěhovat naši olomouckou prodejnu do větších prostor, abychom zákazníkům mohli nabídnout širší sortiment a především pohodlí při nakupování," uvedla Vendula Trefilová ze společnosti, která vyrábí extra tvrdý dlouhozrající sýr pod značkou Gran Moravia.

"Současný spotřebitel už nehledá jen příznivou cenu, ale také kvalitu, poctivost při výrobě a vstřícný přístup v prodejnách," řekla Trefilová. "Všechny tyto hodnoty se snažíme zajistit a udržet," dodala.

Ve spotřebě převažují sýry z dovozu

Spotřeba okolo 17 kilogramů sýrů na osobu ročně řadí Čechy na přední místo ve střední a východní Evropě. Češi snědí více sýrů než Britové, Španělé či Skandinávci. Největšími jedlíky sýrů v Evropě jsou Řekové s 30 až 31 kilogramy ročně. Velkými jedlíky sýrů jsou také Francouzi, Lucemburčané, Němci a Italové.

Podíl dovážených sýrů na celkové domácí spotřebě je v Česku vysoký a v roce 2012 představoval 51 procent. Podle předběžných odhadů mlékařů se loni podíl dovozů mírně snížil vzhledem k vyšší domácí výrobě.

"V roce 2014 by k dalšímu snížení tohoto poměru mohlo pozitivně napomoci opatření ČNB týkající se kurzu české koruny vůči euru, ale především pak skutečnost zvyšující se kvality domácích produktů," řekl Kopáček.

,