Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Průzkum: Elektronická evidence pomůže výběru daní, ale není bez rizik

  • 51
Tři čtvrtiny Čechů věří v lepší výběr daní díky připravované elektronické evidenci tržeb. Patnáct procent dotázaných si však zároveň myslí, že nový systém povede k likvidaci živnostníků. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, jehož výsledky ve čtvrtek představilo Generální finanční ředitelství a ministerstvo financí.

Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) ministerstvo plánuje od února 2016. 

Lepší výběr daní v souvislosti s EET očekávají tři čtvrtiny dotázaných. Stejný podíl se domnívá, že by stát měl hledat cesty k vyššímu výběru daní od obchodníků, poskytovatelů služeb a prodejců. Za špatnou totiž považuje daňovou morálku v Česku 60 procent lidí. Nový systém ministerstvo směřuje především na oblast takzvané šedé ekonomiky.

„Především jde o narovnání podmínek na trhu,“ řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO), který ocenil, že připravované opatření podporují Asociace malých a středních podniků a živnostníků nebo Hospodářská komora. Odmítl kritiku, že nástroj má sloužit k monitorování podnikatelů. „Finanční správa nebude znát žádný detail,“ zdůraznil.

Podle dvou třetin dotázaných však nový systém s sebou může přinést některá rizika. Nejčastěji je vidí v tom, že elektronické pokladny nezamezí podvodným přístupům (22 procent) a že to bude opatření likvidující živnostníky (15 procent). Dále se lidé obávají finančních nákladů na zavedení EET (10 procent) a zneužití informací piráty a hackery (devět procent).

„Nepodceňujeme ani tuto stránku,“ uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Připomněla mimo jiné zkušenost z Chorvatska, kde žádné hromadné krachy podnikatelů nenastaly a jejich počet neklesal. Většímu povědomí o EET má napomoci informační kampaň, na níž v pátek finanční správa vypíše zakázku, konkrétně na její strategii a kreativní řešení.

Státní rozpočet podle propočtů ministerstva financí může podle dřívějších údajů zavedením celkem získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchodu zhruba 12,5 miliardy korun. Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH ve stravovacích službách z 21 na 15 procent a zavádějí jednorázovou slevu až 5 000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Proti opatření se staví opoziční strany TOP 09, ODS a Úsvit. Kritizovaly ji také Asociace podnikatelů a manažerů, Asociace soukromého zemědělství ČR nebo Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

,