Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi stále častěji cestují na dluh

  1:00aktualizováno  1:00
Dovolená v zahraničí je pro Čechy čím dál dostupnější. Na cesty se už běžně vydávají i rodiny, které si na ně nedokážou během roku našetřit. Dnes už si mohou koupit dovolenou na dluh - stejně jako pračky, televize nebo jiné věci do bytu.
Dovolená (c) profimedia.cz/corbis

Dovolená (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

"Úvěry na dovolenou nabízíme od loňska a zájem o ně pořád roste," říká Jana Skalová ze splátkové firmy Cetelem.

"Ve splátkovém prodeji sice pořád vede elektronika a nábytek, ale poptávka po úvěrování dovolené znatelně stoupá a my tam s dalším růstem určitě počítáme," dodává Iva Chaloupková z GE Money Multiservis.

Dovolená na splátky není na českém trhu úplnou novinkou. Loni cestovní kancelář Fischer ve spolupráci s Cetelem spustila na tento produkt masivní reklamní kampaň a poptávka šla prudce nahoru.

Letos už mají podobnou nabídku ve svých katalozích všechny větší cestovky. Vyřízení úvěru na dovolenou je otázkou několika hodin, takže si lidé běžně kupují i zájezdy typu last minute.

"Hodně se na splátky kupují právě levnější zájezdy. Je znát, že díky této nabídce začali cestovat i lidé s nižšími příjmy, kteří na to dřív nedokázali našetřit," podotýká mluvčí cestovní kanceláře Fischer Daniel Plovajko.

"Zatím se u nás na splátky prodává sice jen zlomek - tedy asi pět až sedm procent zájezdů - ale rychle to roste. Odhaduji, že proti loňsku až o třicet procent," dodává Plovajko. Také obchodní ředitel Vítkovice Tours Libor Šugárek předpokládá vzestup splátkového prodeje.

"Posuzuji to i podle vývoje na Slovensku, kde objem úvěrů na dovolené dosahuje už desítek milionů korun. U nás je to mnohem méně, ale růst je znatelný a čekám, že na splátky si Češi zvyknou stejně jako Slováci," říká.

Obvykle se jezdí do Středomoří za 30 tisíc
Podle Jany Skalové z Cetelem si lidé nejčastěji berou na splátky zájezdy v ceně 25 až 30 tisíc korun, obvykle do Středomoří. Typickým klientem je partnerská dvojice nebo tříčlenná rodina.

Z produktů, jež cestovky nabízejí, má největší úspěch "dovolená zdarma", kdy zákazník před cestou buď neplatí nic, nebo složí jen minimální zálohu a teprve po návratu z cesty zájezd v několika málo splátkách zaplatí bez cenového navýšení.

Rostoucí zájem o dovolené na splátky odpovídá celkovému trendu zadlužování českých domácností, jejichž dluhy rostou pravidelně každý měsíc skoro o třetinu ve srovnání s předchozím rokem. Koncem května dosáhly víc než 340 miliard korun a každá rodina v zemi průměrně dluží už 86 tisíc korun.

Ačkoliv splátkové firmy tvrdí, že Češi zatím nemají se splácením dluhů za spotřební zboží vážnější potíže, sílí signály, že některé domácnosti se s dluhy vyrovnávají špatně.

"Půjčky jsou tak dostupné a lidé podléhají reklamě, že si často půjčují, i když nemají na splácení. Své problémy pak začnou řešit až v momentě, kdy jim hrozí exekuce," říká Kateřina Krčmářová z Karviné, která donedávna pracovala jako konzultantka občanské poradny, na niž se obracejí desítky lidí neschopných řešit své dluhy.

Dovolená je přesně tím typem zboží krátkodobé spotřeby, před jehož nákupem na dluh odborníci varují.

"Lidé ale mají spíš problémy se splátkami na spotřební zboží. S rodinou, kterou by ničily splátky dovolené, jsem se zatím nesetkala," podotýká Kateřina Krčmářová.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Najdete na iDNES.cz