Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi stojí fronty ve spořitelnách

  1:00aktualizováno  1:00
Na fronty u pultů s banány v dobách socialismu si v těchto dnech mohou vzpomenout lidé, kteří se procházejí kolem stavebních spořitelen. Lidé stojící ve frontách v mrazu a sněhových přeháňkách však nežádají exotické ovoce, ale naopak chtějí ulehčit své peněžence o mnoho tisícikorun.
Lidé chtějí uzavřít své stavební spoření do konce roku. Ilustrační foto.

Lidé chtějí uzavřít své stavební spoření do konce roku. Ilustrační foto. | foto: Iveta PalyováMF DNES

Tato situace se pravidelně opakuje již několik let. Lidé chtějí uzavřít své stavební spoření na poslední chvíli.

"Chci pochopitelně získat státní podporu," uvedla ve čtvrtek odpoledne padesátiletá Jaroslava před stavební spořitelnou Modrá pyramida Komerční banky nedaleko pražské stanice I. P. Pavlova.

Desítky lidí v čtvrtek vyrazily na pobočky stavebních spořitelen, aby tak všichni stihli ještě letos složit povinný roční vklad a získali mnohatisícový státní příspěvek. Pokud klienti s novými smlouvami na místě složí 20 tisíc korun, dostanou příští rok od státu tři tisíce korun. Protože podle obchodních podmínek spořitelen není nutné skládat pravidelné měsíční platby, mnoho lidí otálí s vkladem peněz až na konec roku.

Složit peníze budou moci lidé i v posledních dnech roku, ale aby získali příspěvek ještě letos, musí zajít už jen do několika málo vybraných poboček. Například Českomoravská stavební spořitelna bude ve své pražské centrále přijímat vklady i na Silvestra do jedné hodiny odpoledne. Obdobně vyjde svým klientům vstříc i Hypo stavební spořitelna. Zbylé pojišťovací domy končí s příjmem vkladů v pátek.

Poslední šance: platit hotově
Odborníci říkají, že jediným způsobem, jak zajistit, aby peníze byly včas na místě, je výběr z bankomatu a uložení na přepážce spořitelny.

"Čekají vás sice dvojí poplatky, máte však jistotu, že bude platba připsána ještě v tomto roce," uvedl finanční poradce Tomáš Kučera.

Na převod peněz mezi jednotlivými bankami je už pozdě. Podle zákona je termín na provedení celé operace tři dny. V rámci téže banky to je však rychlejší, systém požadovanou operaci zpracuje ještě týž den.

Ačkoliv v posledních letech Češi zvyšují své útraty, roste i částka, kterou ukládají v bance. Ke konci listopadu letošního roku podle statistiky centrální banky svěřili lidé bankám vklady vyšší než jeden bilion korun. Na termínovaných vkladech do stavebního spoření z této částky zamířilo přes 232 miliard.

Výhodné spoření
Stavební spoření je společně s hypotečními úvěry nejrozšířenějším způsobem, jak lidé získávají potřebné peníze na nákup domu či bytu. Využívají je však i ti, kdo se nepotřebují právě stěhovat a chtějí jen výhodně a bezpečně zhodnocovat svoje peníze. Naspořenou částku pak mohou použít libovolným způsobem.

Stavební spořitelny začaly na českém trhu působit již v 90. letech minulého století a od té doby využily jejich služeb miliony klientů. Smlouvu o spoření lze uzavřít kdykoli během roku. Zvlášť na jeho konci však lákají stavební spořitelny nové klienty na nejrůznější bonusy či dárky. Ale právě i na slib, že pokud klient do konce roku zaplatí roční vklad, získá tím nárok na státní podporu za celý tento rok.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz