Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Platba v bitcoinech, na účtu koruny. Češi učí svět platit virtuální měnou

  1:16aktualizováno  1:16
Zaplatíte virtuální měnou a obchodník inkasuje koruny. Český start-up otvírá podnikatelům obchody v bitcoinové říši. Jeho největší výhodou je podle zakladatelů systému jednoduchost a rychlost plateb. Celý proces je navíc levnější než platba kartou, protože do procesu nevstupují další hráči.
Bitcoin (ilustrační foto).

Bitcoin (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

V Česku lze virtuální měnou bitcoin zaplatit ve více než stovce obchodů. Na měnu, od které si její fanoušci slibují, že jednou obejde centrální banky a vlády celého světa, to zatím není oslňující výsledek.

Parta lidí, kteří se označují za české fanoušky bitcoinu, se s tím rozhodla něco udělat. Založili firmu Bitcoinpay, která umožňuje bitcoinem zaplatit prakticky v kterémkoliv e-shopu.

„S bitcoinem jsme začali pracovat v roce 2010, o dva roky později jsme je chtěli nabízet v rámci našeho portfolia platebních služeb. Ale tehdy se úřady postavily proti,“ vzpomíná spoluzakladatel Bitcoinpay Daniel Houška.

Bitcoin

Virtuální měna, která se od svého spuštění v roce 2009 dočkala nevídaného zhodnocení - z nuly k tisíci dolarů to trvalo 4,5 roku.

  • Řetěz

Systém zabezpečuje kódovací algoritmus, který obsahuje písmena a číslice. Transakce se sdružují do kódovaných bloků, které obsahují informace nejen o nových obchodech, ale také o všech transakcích od počátku fungování systému. To přispívá ke stabilitě, protože kdo by chtěl padělat obchody, musel by padělat celou historii sítě - fanoušci tvrdí, že je to nemožné.

  • Peněženka

Každý koncový klient má jednu či více peněženek. Pokud chce někdo poslat peníze například obchodu, vytvoří transakci, podepíše ji svým soukromým kódem a program pak zařadí transakci do kódovaného bloku. V obchodě se dozví během sekund, že jsou peníze na cestě. Transakce však zatím není potvrzena.

  • Minéři

Každých 10 minut se skupinám „minérům“ podaří prolomit kódování jednoho z bloků a tím dojde k potvrzení transakce. Za prolomení složitého šifrování náleží minérům odměna 25 bitcoinů, ta se však bude postupně snižovat. Počet bitcoinů je totiž omezen, drtivá většina bude v oběhu do roku 2033.

Prvotní potíže ale společnost neodradily. „Nová technologie a výzva jménem bitcoin nás zajímala více než zaběhlé standardy platebních služeb. Chtěli jsme zkusit něco nového a prostě jsme to riskli,“ dodává Houška.

Platba v bitcoinech se převádí na koruny

Po dalších dvou letech se podařilo vyjednat všechna potřebná povolení, což otevřelo dveře k úspěšnému založení projektu. Díky němu mohou podnikatelé přijímat platby v bitcoinech, ale na účtu jim naskakují částky v oficiální měně.

Houška službu přirovnává ke klasickému placení kartou na internetu. Platící zadává číslo karty, pak karetní firma zašle bankovním převodem platbu obchodníkovi na účet a vezme si poplatek.

„My děláme věci podobně. Bitcoinovou platbu zkontrolujeme a v reálném čase informujeme zákazníka i obchodníka o úspěšnosti transakce. Další den odesíláme platbu obchodníkovi. Naše služby jsou levnější než platba kartou, protože do platebního procesu nevstupují další hráči,“ popisuje.

Český start-up řídí z Velké Británie mateřská společnost Confirmo, kterou autoři projektu založili v Londýně. Orientuje se na evropský trh a aktuálně její služby využívá pět set firem z řad e-shopů, regulovaných platebních institucí i integrátorů plateb.

„Samotný proces směny bitcoinů za národní měnu je z mého pohledu ta nejzajímavější a nejsložitější část. Obchodníka to však trápit nemusí, neboť to je naše starost a naše know-how,“ říká Houška.

Jednoduché a rychlé

Po obdržení platby se bitcoiny smění na české koruny, eura nebo třeba zloté, podle toho, jak si to obchodník nastaví. Systém také umožňuje nechat celou platbu v bitcoinech nebo směnit jen část zaplacené sumy.

Jako nejvýznamnější výhody projektu vidí jeho spoluzakladatel jednoduchost a rychlost plateb, výhodnost zahraničních transakcí, ale i dobrou odezvu mezi silnou bitcoinovou komunitou.

Síť Bitcoin založila v roce 2009 anonymní skupina Satoshi Nakamoto. Zájem o měnu bitcoin se začal postupně zvedat, ve světě ho přijímá víc než sto tisíc platebních míst.

„Česká republika se může pyšnit velmi početnou základnou lidí, kteří bitcoinu opravdu rozumějí. Zájem o něj roste nejen u nás, ale v celém světě,“ pochvaluje si nový fenomén Daniel Houška.

Podle jeho údajů čekají bitcoin jen úspěchy. „Počty bitcoin transakcí se neustále zvyšují. Jen za posledních 24 hodin se přes bitcoinovou síť převedlo více než 4,5 miliardy korun, přesně před rokem to bylo pouze 1,6 miliardy. To vše bez jediné chybičky, bez minuty výpadku, den co den.“
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Čechům otrnulo, vracejí se na dovolené do Turecka. Láká je i Bulharsko

Iztuzu, Dalyan, Turecko. Jestli hledáte klid a rybářské vesničky, jste tu...

Podle prodejců dovolených je letos výrazně vyšší zájem o zájezdy s předstihem. Největším překvapením je nárůst prodejů...

Jarní mrazy poškodily jablka za půl miliardy. Ovocnáři čekají na kompenzace

(Ilustrační snímek)

Loňská sklizeň ovoce v sadech českých ovocnářů klesla meziročně o jednadvacet procent a byla druhou nejnižší sklizní od...

Škodovka prosperuje doma i ve světě, loni dodala 1,2 milionu vozů

Výroba nové Škody Yeti v Kvasinách

Škoda Auto loni dodala svým zákazníkům rekordních 1 200 500 aut, což je o 6,6 procenta více než v roce 2016. Milion...

Najdete na iDNES.cz