Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi už víc nevypijí, pivo míří ven

  1:00aktualizováno  1:00
Loni české pivovary dodávaly tolik značek, že skoro každý den v roce si pivař mohl dát jinou. Loňská produkce tuzemského národního moku byla nejvyšší za posledních deset let. Celkem se uvařilo 18,75 milionu hektolitrů, tedy tři a tři čtvrtě miliardy půllitrů.
Pivo - (c) profimedia.cz/corbis

Pivo - (c) profimedia.cz/corbis - Pivo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Mezi nejprodávanějšími značkami vévodí Gambrinus, kterého se loni vypilo přes čtyři miliony hektolitrů.

"S pivními hvězdami je to stejné jako s jinými, musí se do nich investovat," komentuje to šéf Svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

I když čeští pivaři stále vypijí nejvíce půllitrů na hlavu ve světě, víc nedokážou. Výroba pro domácí trh dokonce meziročně o pár procent klesla. Se 160 litry piva na osobu navíc významně podle Veselého pomáhají turisté.

Proto se české pivovary stále více obracejí na zahraničí. Loni se jim povedlo vyvézt o čtvrtinu více piva, celkem 2,64 milionu hektolitrů. A netýká se to jen velkých pivovarských skupin.

"Nalézt nová odbytiště pro české pivo se v loňském roce podařilo malým i velkým pivovarům a výroba i export trvale rostou," tvrdí Veselý. Export piva se za posledních pět let zvýšil o dvě třetiny.

Hodně tomu podle pivovarníků pomohl vstup do Evropské unie, čímž padly bariéry v nových členských zemích a hlavně se zjednodušila administrativa. Z osmačtyřiceti domácích pivovarů loni vyváželo jedenačtyřicet.

Přitom tři největší exportéři - Plzeňský Prazdroj, Staropramen a Budvar - vyvezli méně. Podle Veselého je to tím, že roste aktivita ostatních společností. Největším odbytištěm pro české pivo je Německo, Slovensko a Británie.

Domácí pivovary jsou v rukou 38 společností. Vedle klasických výrobců je v tuzemsku ještě 30 restauračních minipivovarů, z nichž nejstarší je pražský U Fleků, jehož historie sahá do roku 1499.

Nejvíce piva loni uvařila tradičně skupina Plzeňského Prazdroje, která s 8,45 milionu hektolitrů piva ovládá skoro polovinu českého trhu. Sekundovat plzeňským dokáže jen Staropramen a Budějovický Budvar.

V Česku se vaří hlavně výčepní piva a ležáky. Zatím málo významná, zato nejrychleji rostoucí je výroba nealkoholického piva, jež loni poprvé překročila jednoprocentní podíl na celkové produkci.

Letos podle pivovarníků počasí zatím nepřeje, ale celkově počítají s dalším růstem produkce. "Co se dnes nevypije, to se zítra už nedohoní," říká Veselý.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...Najdete na iDNES.cz