Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi věří ekonomice méně než v prosinci. Důvěra klesla o 3,2 bodu

  9:07aktualizováno  10:16
V lednu oproti předchozímu měsíci opět kleslo hodnocení ekonomiky. Ukazatel důvěry se snížil o 3,2 bodu a nachází se téměř na desetiletém dně. Důvěra spotřebitelů klesla o 4,8 bodu a důvěra podnikatelů o 2,8 bodu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Meziročně důvěra v ekonomiku klesla o 30,8 bodu. Důvěra spotřebitelů klesla o 15 bodů a důvěra podnikatelů je nižší o 34,7 bodu, uvedl úřad.

"Pesimismus je naprosto na místě, protože na celou českou ekonomiku velmi silně doléhá recese v eurozóně. Průmyslové zakázky meziročně klesly v listopadu o 30 procent," komentoval výsledky analytik Patria Finance David Marek.

Indikátor důvěry v průmyslu meziměsíčně klesl o 1,6 bodu (v prosinci to bylo dokonce o 13 bodů) a je o 44,3 bodu nižší než před rokem. Ze všech odvětví nyní lidé průmyslu věří nejméně. Celkově má 65,4 bodu.

Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se oproti říjnu 2008 výrazně snížilo a dosáhlo 76,1 %, což je nejnižší hodnota od října 1993. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 6,1 měsíce.

Lépe bude spíše ke konci roku

Pro následující tři měsíce odhadují respondenti pokračující zpomalování výroby a pokles zaměstnanosti. Dotázaní věří, že situace se bude v prvním čtvrtletí zhoršovat a následující dvě čtvrtletí budou příznivější.

"Ve druhém kvartálu to pravděpodobně ještě nebude. V eurozóně se předpokládá, že by zpět k růstu mohlo dojít ve třetím, spíše ve čtvrtém čtvrtletí, možná až na přelomu roku. Ve stejném okamžiku se začnou vracet i zakázky do českých průmyslových firem," řekl iDNES.cz analytik David Marek.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v lednu oproti minulému měsíci snížilo. Hodnocení současné celkové poptávky se však zlepšilo. Indikátor důvěry se snížil o 1 bod. Ukazuje 93,8 bodu, což je nejlepší výsledek z hodnocených odvětví.

Spotřebitelé pro příštích dvanáct měsíců očekávají zhoršování ekonomické situace a nepatrné zlepšení své finanční situace. Opět mírně přibylo těch, kteří čekají zvýšení nezaměstnanosti. Snížil se počet těch, kteří plánují spořit.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci snížil o 4,8 bodu, v meziročním srovnání je o 15 bodů nižší.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz