Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi vyberou podobu euromincí asi v roce 2007

  16:01aktualizováno  16:01
Euro začne v Česku obíhat pravděpodobně až za čtyři roky, ministerstvo financí už ale zveřejnilo předběžný harmonogram postupu jeho přijetí. Například o podobě českých euromincí by se podle náměstka ministra Tomáše Prouzy mělo rozhodnout v roce 2007.
V Česku se euro objeví zřejmě v roce 2010

V Česku se euro objeví zřejmě v roce 2010 | foto: Profimedia.cz

„Určitě si nenecháme ujít nějaký hezký tendr. Nevidím důvod, aby soutěž byla nějak skrytá, motivů na mincích může být i několik,“ řekl Prouza.

Pro definitivní přechod na euro zatím neexistuje pevně určený termín, ministerstvo financí se s ČNB shodlo na pracovním datu 1. ledna 2010.

„Oficiální potvrzení by mělo přijít po volbách od nové vlády,“ řekl Prouza.

Před vstupem do eurozóny čeká Česko splnění maastrichtských kritérií, včetně vstupu do kontrolovaného systému směnných kurzů ERM II.

Zhruba půl roku před přechodem na společnou evropskou měnu se určí i pevný koeficient, podle kterého se koruny přepočítají na euro. Například pro někdejší německou marku byl tento koeficient 1,95583.

„Žádný jiný přepočet nebude dovoleno používat,“ zdůraznil náměstek. Prakticky vzápětí po zveřejnění přepočítacího poměru by obchody měly začít zveřejňovat dvojí ceny, dvojí údaje se objeví i na výplatních páskách či výpisech z účtů.

„Uvádění dvojích cen by mělo fungovat ještě rok až dva po přechodu na euro. Ukázalo se, že je to velmi efektivní způsob proti zvyšování cen,“ dodal Prouza.

Na kontrole cen v obchodech by měla s cenovým odborem ministerstva financí spolupracovat například Česká obchodní inspekce, organizace na ochranu spotřebitele i další sdružení.

Důležité bude i rozhodnutí, jak dlouho bude v oběhu souběžně s eurem i koruna. Podle Tomáše Prouzy je maximální délka tohoto přechodného období dva měsíce. „Zkušenosti ale ukazují, že je to doba příliš dlouhá,“ míní náměstek, který se spíš přiklání k variantě dvou týdnů.

Po stažení koruny z oběhu ji ale bude možné zdarma vyměňovat v bankách.

Většinu kritérií Česko splňuje
Česko ale nebude první z nových členů Evropské unie, kteří euro zavedou. Už v roce 2007 chtějí euro používat Estonsko, Slovinsko a Litva. O rok později tak učiní zřejmě Lotyšsko, Malta a Kypr. Slovensko plánuje přechod na novou měnu v roce 2009. Největší zpoždění naopak hrozí v Polsku a Maďarsku.

Česko podle ministerstva financí ale splňuje většinu hospodářských kritérií pro zavedení společné měny už nyní. V normě jsou ukazatele inflace, úrokových sazeb i veřejného dluhu.

Deficit veřejných financí by se pak měl pod stanovenou tříprocentní hranicí ocitnout v roce 2008. Kritérium stability měnového kurzu pak podle ministerstva nelze zatím vyhodnocovat.

„Ze všech zemí Visegrádské čtyřky splňuje Česko nejvíce maastrichtských kritérií, tedy tři. Slovensko dvě, Polsko jedno a Maďarsko žádné,“ řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Brusel pod palbou gigantů ze Silicon Valley. Nechtějí platit za obsah na internetu

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Europoslanci budou přesně za týden hlasovat o podobě směrnice o autorském právu, která má změnit pravidla pro toky...

Elektromobily v Evropě ohrozí 11 milionů pracovních míst, tvrdí studie

Sion nabízí dojezd až 250 km s možností rychlého dobíjení.

Nástup elektromobility kvůli povinnému snižování emisí dramaticky dopadne na zaměstnanost v autoprůmyslu. Podle studie...

PŘEHLEDNĚ: Proč se mění pravidla pro využívání obsahu na internetu

(Ilustrační snímek)

Europoslanci ve středu rozhodnou o podobě směrnice o autorském právu, která má změnit pravidla pro toky peněz na...Najdete na iDNES.cz