pivo

pivo | foto: Profimedia.cz

Češi vypijí méně piva, ale vývoz roste

  • 4
Pro fanoušky, kteří jsou hrdí na prvenství Česka v konzumaci piva, to není dobrá zpráva. Spotřeba piva loni v porovnání s rokem 2004 klesla zhruba o procento, na 156,5 litru na jednoho obyvatele. To představuje asi 313 piv na hlavu ročně.

ČTĚTE TAKÉ:
Poprvé po patnácti letech vypili češi méně alkoholu
Střídmé pití piva zlepšuje mužské zdraví

Přesto zůstává Česko pivní velmocí. A to nejen z hlediska piv vypitých na hlavu. Optimismus posiluje růst produkce, která byla loni vyvezena za hranice.

Export českého piva se za pět let zvýšil téměř pětkrát na loňské tři miliony hektolitrů. S vývozem roste i výroba: v Česku bylo loni vyrobeno 19 milionů hektolitrů.¨

Na počtu vypitých piv se společně s Čechy čím dál víc podílejí turisté. Loni vypili asi pětinu zkonzumovaných piv.

Pokles spotřeby piva bývá zpravidla připisován především změně životního stylu zdejší populace, s níž souvisí stoupající spotřeba kvalitního vína.

"Více řídíme auta. Peníze, které vyděláme, spíše investujeme do dovolené. Navíc se nemůžeme ve středu opít, protože ve čtvrtek ráno jdeme do práce a nadřízený nás může kdykoli chytit na mobilu," říká s nadsázkou Jan Veselý z Českého svazu pivovarů a sladoven.

Nejvíce vyvezl Prazdroj
Podle statistik se nejvíce piva zkonzumovalo v roce 1992, bylo to téměř 167 litrů na hlavu. Od té doby křivka spotřeby piva mírně klesá. Češi však o své prvenství zatím nepřišli, na paty jim šlape jen Irsko s 139 litry na hlavu.

Pokles spotřeby piva je podle Českého svazu pivovarů a sladoven celoevropským fenoménem. Podle Veselého oblibu piva ovlivňují i jiné faktory než společenské trendy. Jde zejména o podporu, kterou některé země poskytují svým pivovarům.

A naopak: například slovenské pivovarnictví prý tamní vláda citelně poškodila zvýšením spotřební daně.

I přes mírný pokles spotřeby piva na tuzemském trhu nemusí čeští pivovarníci truchlit. Jejich ekonomiku živí export, který rok od roku roste.

Loni se za hranice Česka vyvezly tři miliony hektolitrů piva, například vývoz na Slovensko vzrostl meziročně o patnáct procent. Největší oblibě se však české pivo těší v Německu, kam plyne 39 procent celkového exportu.

Největším vývozcem je tradičně Plzeňský Prazdroj, který se na exportu loni podílel třiadvaceti procenty. Druhý je pražský Staropramen s jedenadvaceti procenty a třetí Budějovický Budvar se sedmnácti procenty.

Čtvrtým vývozcem byl v loňském roce pivovar Krušovice s dvanácti procenty podílu na celkovém vývozu. Krušovice navíc loni jako jediné z větších pivovarů rostly i ve výrobě piva.

Navzdory úspěchům však ani tento pivovar nepřekonal mírnou domácí recesi. "Loni se nám nepodařilo prodat více piva než v roce 2004," popisuje situaci Vlastimil Bradáč z pivovaru Krušovice.

I menším pivovarům se dařilo spíše díky vývozu. "Chystáme se ještě více expandovat na Slovensko, jsme už také v Austrálii a ve Spojených státech," říká Zdeněk Mikulášek z pivovaru Bernard.

Podle Veselého ze svazu pivovarů se vývozu piva daří zejména od vstupu Česka do Evropské unie. "Velmi nám to pomohlo, ale samozřejmě k dobré pověsti piva přispívají i turisté. České pivo je prostě fenomén," chlubí se Veselý.

Jedno pivo na každý den
Vedle konzumace piva na hlavu si Česko může na svůj vrub připsat ještě jednu chloubu: rozmanitost.

Stejně jako se Francouzi mohou pochlubit, že mají na každý den v roce jeden druh sýra, mají i Češi na každý den minimálně jeden druh piva. Celkem je totiž v České republice evidováno 475 druhů piv.

Velká konkurence tlačí tuzemské pivovary, aby neustále vymýšlely nové receptury. Asi osmdesát značek místních piv se může zařadit mezi takzvané "pivní speciály". Jsou to většinou třinácti- a vícestupňová piva.

Dalších devětatřicet značek patří do kategorie "neobvyklých piv", do kterých se přimíchávají různé bylinky nebo například ovocné koncentráty.

Čím dál větší význam získává ještě jeden sektor nabídky českých piv: už několik let pravidelně spotřeba nealkoholického piva.