Češi začali kupovat nealkoholické pivo

aktualizováno 
V tuzemsku roste zájem o nealkoholická piva. Jeho výroba se zvyšuje i přesto, že celková produkce piva v tuzemsku mírně klesá. Za loňský rok vyrobily české pivovary na 117 tisíc hektolitrů nealkoholického piva. To je proti období před dvěma lety dvanáctiprocentní nárůst.

"I když podle absolutních čísel není výroba tohoto druhu piva podstatná, dá se očekávat, že jako jeden z mála segmentů na trhu piv poroste," říká předseda Svazu českých pivovarů Jan Veselý. Podle něj stojí za nárůstem zájmu o pivo bez alkoholu také postupná změna životního stylu.

"Lidé například častěji v rámci pracovních povinností musí usedat za volant, a pokud si nechtějí odepřít pivo k obědu, stále častěji volí nealkoholické," míní mluvčí Prazdroje Jaroslav Pomp.

Právě člen plzeňského uskupení, nošovický pivovar Radegast, vyrábí v současné době vedoucí značku na českém trhu nealkoholických piv - Birrel. Tu jedinou dnes plzeňská skupina vyrábí. "V rámci restrukturalizace jsme loni přestali vyrábět nealkoholické pivo v Popovicích i Plzni a zachovali jen nošovický birrel," vysvětluje Pomp.

"Loni jsme vyrobili 61,5 tisíce hektolitrů birrelu, zatímco ještě před rokem to bylo necelých 45 tisíc. Růst produkce birrelu však není způsoben jen uvolněním trhu po ukončení výroby ostatních nealkoholických piv skupiny. Roste delší čas, od roku 1997 se výroba birrelu asi zdvojnásobila. Kvůli vyšší poptávce prodáváme birrel nyní i v sudech," konstatuje Pomp.

Růst výroby nealkoholického piva potvrzují i další pivovary. "Naše značka nealkoholického piva Budějovický Budvar Free vykazuje zhruba od roku 1998 každoročně asi desetiprocentní nárůst prodeje," říká mluvčí Budějovického Budvaru Denisa Mylbachrová.

Výroba nealkoholického piva je nyní doménou zejména větších pivovarů. Produkce je totiž poměrně drahá. "Spíše než ekonomický efekt je pro výrobce důležité vlastnit ucelený sortiment výrobků, tedy včetně nealko piva," vysvětluje Veselý.
Rostoucí oblibu nealkoholických piv potvrzují i obchodníci.

"V současné době prodáváme zhruba dvojnásobné množství piva bez alkoholu než před třemi lety. Důvodem je podle občasných vyjádření zákazníků i to, že se postupně zvedá kvalita nápoje, která dříve s klasickými pivy soupeřila jen těžko," sděluje své zkušenosti vedoucí čerpací stanice OMV v Senohrabech Jan Jarolím.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Najdete na iDNES.cz